Ogród deszczowy - przykład

Betonoza? Wyspy ciepła we Wrocławiu mogą być zielone!

To pasjonaci i specjaliści od zieleni. W swoich mediach społecznościowych pokazują, że w miastach nie musi królować betonoza. Mossmoss założyli floryści i projektanci zieleni. Początkowo zajmowali się sprzedażą roślin, jednak obszar ich działań ewoluuje. Z biegiem lat zaczęli przykładać coraz większą uwagę do tego, jak wygląda miasto, w którym żyją i pracują. Czy jest ono przyjazne mieszkańcom? Czy uwzględnia ich potrzeby? Stąd wizualizacje, które pokazują możliwe zmiany we Wrocławiu, ale nie tylko!

Niestety ostatnie lata pokazują, jak bardzo zielone skwery i zazielenione place w mieście są zjawiskiem marginalnym. Kolejne inwestycje i betonowe modernizacje przeprowadzane na terenie kraju nie napawają optymizmem, dlatego od lat aktywnie promujemy więcej zieleni w miastach – tłumaczy zespół Mossmoss.

Od kilku miesięcy na swoim profilu na Facebooku publikują wizualizacje, które w sposób koncepcyjny pokazują możliwe zmiany. Nie są to gotowe projekty, ale swego rodzaju impuls, który ma uświadomić mieszkańców, że takie zmiany są możliwe.

Rok temu przygotowaliśmy projekt wprowadzenia błękitno-zielonej infrastruktury na placu Nowy Targ we Wrocławiu. Nasza wizualizacja, chociaż szkicowa i pobieżna odbiła się szerokim echem i przypadła mieszkańcom do gustu. W tym roku okazało się, że starania przyniosły efekt i plac Nowy Targ odzyska utraconą zieleń i fontannę – dodaje Edyta Jankowska z Mossmoss.

O przebudowie placu Nowy Targ we Wrocławiu pisaliśmy niedawno TUTAJ.

Projektanci zieleni przygotowali więcej koncepcyjnych wizualizacji, między innymi terenu przed dworcem Wrocław Główny. Po ich publikacji miasto zdecydowało, że na placu wydzieli miejsce na rabaty. Kolejnym miejscem jest ulica Świdnicka, czy Park Oławski gdzie Mossmoss przygotował projekt zagospodarowania nieużytków i przekształcenia ich w atrakcyjną zieleń. Zespól działa też w mniejszej skali – dla mieszkańców osiedla, na którym prowadzą swoją pracownię, przygotowali projekt kwiatowego skweru.

Przygotowując nasze wizualizacje zawsze na pierwszym miejscu stawiamy problemy z jakimi obecnie zmaga się Wrocław. Upalne lata i susze podnoszą temperaturę powietrza, a powszechnie występujący beton utrudnia niwelowanie tego zjawiska. Bardzo istotne dla nas jest aby rozszczelnić jak najwięcej powierzchni i tworzyć zielone, bardziej przyjazne miejsce do życia – mówi Katarzyna Biała z Mossmoss.

Rynek we Wrocławiu – zielona koncepcja vs. rzeczywistość

Dlatego na wizualizacjach dostrzec można dużo drzew, odporne na suszę rośliny oraz ogrody deszczowe. Te ostatnie mogą obniżać temperaturę otoczenia. Projektując zmiany w konkretnym miejscu, zespół Mossmoss stara się uwzględniać aspekt historyczny, dlatego korzysta z wiedzy i doradztwa architektów i urbanistów.

Zależy nam aby nasze projekty nie były jedynie ładną pocztówką miasta ale żeby miały również uzasadnienie merytoryczne – dodają autorzy wizualizacji.

Zielone zmiany, które promuje Mossmoss zostało docenione przez Nowy Europejski Bauhaus, projekt Komisji Europejskiej. Otrzymali status ambasadorów ekologicznych inicjatyw. To projekt wchodzący w skład Europejskiego Zielonego Ładu, który promuje wpływ zrównoważonych innowacji na życie codzienne Europejczyków. To projekt ekologiczno-gospodarczo-kulturalny, który ma łączyć design z ekologią.

Niestety tzw. betonoza w polskich miastach to prawdziwa plaga. Średnio raz w miesiącu do niechlubnej listy zabetonowywania miast dołączają kolejne miejscowości. Niedawno opisywaliśmy: 

Są też pozytywne przykłady. Niestety stanowią one mniejszość: 

źródło: Mossmoss

Czytaj też: Wrocław | Metamorfoza | Ciekawostki | Miasto | Zieleń | whiteMAD na Instagramie