Bez asfaltu i betonu. Sopot stawia na naturalne nawierzchnie szlaków turystycznych

Urząd Miasta w Sopocie ogłosił przetarg na remont szlaków turystycznych. W przepisach wskazano, że nawierzchnie szlaków mają być wykonane z naturalnych materiałów.

Przetarg ogłosił Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie. Wyłoniony zostanie wykonawca remontu szlaku turystycznego położonego na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wraz z łącznikami w Sopocie. Zaplanowane prace mają na celu ochronę bioróżnorodności terenów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego poprzez uporządkowanie ruchu rekreacyjnego na wygodnych i bezpiecznych szlakach pieszo-rowerowych.

Zakres inwestycji obejmuje remont dotychczasowej nawierzchni oraz wykonanie oznakowania pionowego siedmiu odcinków szlaków turystycznych w TPK, leżących na terenie Gminy Miasta Sopotu. W projekcie biorą udział także Gdańsk i Gdynia, a wszystkie odcinki są ze sobą skoordynowane.

Wszystkie trasy będą miały nawierzchnię z naturalnego, certyfikowanego kruszywa. Nie ma mowy o jakimkolwiek asfaltowaniu czy betonowaniu. Zabezpieczone zostaną także przed niszczącym wpływem deszczów nawalnych.

Sopot to nie tylko plaża i „Monciak” ale również piękne lasy okalające miasto. Wielu mieszkańców i turystów pieszo i na rowerach korzysta z tego dobrodziejstwa jako alternatywy dla zatłoczonych terenów nadmorskich. Chcemy, by ludzie korzystali z lasów komfortowo i bezpiecznie. Przy okazji stworzymy wygodne połączenie Sopotu z gdyńskimi Karwinami, usprawniając codzienną komunikację – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.


Remont nawierzchni przejdzie niemal 10 km (9662 m) leśnych ścieżek rowerowych:
• od sanatorium Leśnik do Wielkiej Gwiazdy (2 odcinki, jedynie oznakowanie szlaku)
• wzdłuż Drogi Nadleśniczych (2 odcinki)
• od ul. Kolberga do Drogi Wielkokackiej
• wzdłuż ul. Reja wraz z Pętlą Reja (odcinek sopocki)
• łącznika ul. Spacerowej i Drogi Nadleśniczych znajdujących się na terenie administracyjnym Miasta Sopotu.
Prace powinny zakończyć się z końcem maja 2022 r.

Projekt „Szlak Turystyczny przez Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z łącznikami” jest dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Lasy położone w granicach administracyjnych Sopotu zajmują 934 ha powierzchni. Lasy komunalne, zarządzane przez gminę, stanowią 22,4 proc. tego obszaru, czyli ponad 209 hektarów. Ten ogromny obszar leśny, zamieszkiwany przez wiele gatunków zwierząt, jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji sopocian i odwiedzających miasto turystów.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Sopot | Rośliny | whiteMAD na Instagramie

fot. Leszek Kledzik, wikimedia.org, licencja: CC 3.0

źródło: UM Sopot