farby dla alergików

Bezpieczne malowanie – jakie farby dla alergików?

Pomimo restrykcyjnych norm jakościowych, które muszą spełniać farby dekoracyjne, kryjące i ochronne, nadal są to produkty, w których skład wchodzą różnego rodzaju związki chemiczne. Osoby o nadmiernej wrażliwości na tego typu substancje, mogą w kontakcie z nimi doznać objawów uczulenia. Są jednak produkty, które odznaczają się szczególnie bezpiecznym składem, w znacznym stopniu ograniczającym możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Jak znaleźć tego typu farby i co czyni je bezpieczniejszymi?

Farby a alergia

Reakcja alergiczna wywołana farbami spowodowana jest zazwyczaj obecnością w ich składzie lotnych związków organicznych (LZO) i rozpuszczalników. Substancje te wykazują silne działania drażniące i mogą wywołać reakcję alergiczną zarówno w postaci duszności czy kaszlu, jak i kataru, łzawienia z oczu, bólu głowy czy wysypki. Co istotne, reakcje uczuleniowe mogą wystąpić nie tylko w trakcie malowania i schnięcia farby, ale też później, ponieważ lotne związki organiczne ulatniają się przez długi czas po nałożeniu i wyschnięciu farby.

O tym, czy konkretna farba jest bezpieczna dla alergików, świadczy przede wszystkim rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). Farby z logo PTA, to farby, które zostały przebadane pod kątem zawartości określonych substancji drażniących, a wyniki testów przebiegły pomyślnie. Oznacza to, że wdanym produkcie nie ma organicznych rozpuszczalników – w tym również amoniaku, a stężenie innych szkodliwych substancji – w tym LZO, jest tak niskie (lub jest ich całkowity brak – np. Farba Lateksowa Beckers Designer White nie ma wcale lotnych związków organicznych), że nie stanowi zagrożenia dla alergików.

Farby rozcieńczane wodą

Farby bezpieczne dla alergików to farby lateksowe, akrylowe i emulsyjne, których rozcieńczalnikiem jest woda. Co istotne, ich jakość, właściwości kryjące oraz ostateczny efekt wykończeniowy, w niczym nie odbiegają od zwykłych farb. Czego doskonałym przykładem jest farba Tikkurila Super White, pozwalająca uzyskać świetny efekt krycia o pięknym matowym wykończeniu.

farby dla alergików


Przy czym farby dedykowane dla osób z nadwrażliwością na szkodliwe substancje chemiczne mogą być również kolorowe, tak, jak w przypadku farby lateksowej Becker Designer Colour Cappuccino. Farby dla alergików zazwyczaj są bezwonne lub ich zapach w trakcie malowania nie jest zbyt intensywny. Często odznaczają się również dość szybkim czasem schnięcia, chociaż tutaj wpływ ma również temperatura i wilgotność powietrza.

Malowanie farbami przy alergii

Nałożona i wyschnięta farba z atestem lub rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergicznego nie powinna stanowić już zagrożenia dla alergika. Jednak różnie bywa w przypadku samego malowania. I chociaż położenie farby na ścianie nie jest czymś trudnym, to jednak osoby skłonne do alergii lub wrażliwe na substancje chemiczne, jakie zawarte są w farbach, powinny podchodzić do tej czynności bardzo ostrożnie. Nawet farby hypoalergiczne o minimalnym stężeniu szkodliwych substancji, mogą w trakcie malowania wywołać jakąś reakcję alergiczną. Dlatego wskazane jest, aby alergicy unikali samodzielnego malowania – zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych.

Czytaj też: Metamorfoza | Pantone | Wnętrza | Minimalizm

farby dla alergików

źródło: materiały prasowe