Białe bryły w Mińsku. Mają upamiętniać budynki zniszczone podczas II wojny światowej. 

Europejskie stolice w sposób okrutny doświadczyły ogromu zniszczeń wynikających z działań wojennych prowadzonych w czasie II wojny światowej. Wiele miast niemal całkowicie zniknęło z powierzchni ziemi. Wśród niech jest Mińsk, stolica Białorusi, która straciła niemal 80 proc. całej miejskiej zabudowy. Białorusini postanowili upamiętnić zniszczenia w mieście za pomocą białych, geometrycznych konstrukcji, które mają służyć jako meble miejskie.

Białe instalacje nazwane „Mist” mają stanąć w miejscach, w których dawniej funkcjonowały budynki, zniszczone podczas II wojny światowej. Mają pełnić funkcję zarówno mebli miejskich, przy których mogą spotykać się mieszkańcy, ale także funkcjonalnych pomników przypominających o ogromie zniszczeń, jakie doświadczyło miasto.

Projekt powstał w pracowni Clap, która przygotowała konstrukcję Mist z okazji Minsk Design Week 2019. Projektanci zaprosili do współpracy architektkę Wei Lesley oraz lokalnych działaczy społecznych i aktywistów, którzy pomagali zarówno na etapie projektowania, montażu, jak i wyboru lokalizacji. Projektanci zaproponowali sześcienne konstrukcje składające się z mniejszych, pustych w środku kostek, które mają przypominać bryłę budynku. W każdej konstrukcji zostawiono otwarty narożnik, który ma symbolizować zniszczenie spowodowane wybuchem bomby. Kolor również nie jest przypadkowy. Biel ma symbolizować pokój i nakłaniać do refleksji. Wewnątrz obiektów zasadzono drzewa, które odnoszą się do nadziei i nowego życia. 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły