Białe Morza w Krakowie będą zielone

Białe Morza w Krakowie. Poprzemysłowy teren zmieni się w 35-hektarowy park!

Białe Morza w Krakowie, blisko 35-hektarowy poprzemysłowy teren znajdujący się w sąsiedztwie doliny rzeki Wilgi i w rejonie ulic Podmokłej i Herberta, będą – zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców – wielkim miejskim zielonym terenem z elementami parku i inftastruktury sportowo-rekreacyjnej.

Jednym z pomysłów na zagospodarowanie części tego terenu była budowa pola golfowego. Reszta tej działki miała służyć jako przestrzeń o charakterze rekreacyjno-sportowym, dostępna dla mieszkańców. Dzisiejsza decyzja wskazuje, że cały teren będzie dużym miejskim zielonym terenem.

Zgodnie z zapisami planu miejscowego z 2012 r. Białe Morza w Krakowie to ogólnodostępny, otwarty teren zielony z elementami parku i inftastruktury sportowo-rekreacyjnej. W jego sąsiedztwie, za oddzielającą ulicą Podmokłą, znajdują się tzw. małe Białe Morza – działka z dziką zieloną roślinnością o powierzchni ok. 18 hektarów. Dokumenty planistyczne określają, że ten teren ma być przeznaczony pod zieleń izolacyjną i urządzoną. W tym miejscu znajduje się psi wybieg, z którego korzystają okoliczni mieszkańcy wraz z czworonogami.

fot. Bogusław Świerzowski/ krakow.pl

Przypomnijmy, po przeprowadzeniu w 2015 r. procedury przetargowej Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zawarł umowę dzierżawy tego terenu na okres 30 lat z Golf&Spa Resort sp. z o. o. Na mocy tej umowy miały powstać pole golfowe i kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców. Dzierżawca regularnie opłacał czynsz, jednak z uwagi na niewywiązywanie się z zapisów umowy – a dokładnie naruszenie harmonogramu prac przewidzianych do wykonania i nieusunięcie tych naruszeń, pomimo wystosowanego wezwania – umowa została rozwiązana 24 listopada 2020 r. Dzierżawca jednak nie zdecydował się na przekazanie terenu, w związku z czym ZIS skierował sprawę do sądu. Postępowanie komornicze i przejęcie przez miasto tego terenu nastąpiło pod koniec 2021 r.

To nie jedyne dobre informacje z Krakowa. Zaledwie 2 dni temu (18 lipca 2022 roku) Kraków zakomunikował, że zakupił działkę o powierzchni 1,7 hektara, aby zmienić ją w park. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ! 

źródło: krakow.pl / zdjęcia: Jan Graczyński (krakow.pl) oraz Bogusław Świerzowski (krakow.pl)

Czytaj też: Kraków | Zieleń | Park  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły