Biały dom na zboczu. Idealny dla fana minimalizmu. 

Piękno tkwi w prostocie. Właśnie tak jest w projekcie domu, który wyszedł z hiszpańskiej pracowni Fran Silvestre Arquitectos. Poznajcie biały dom na zboczu, który zachwyci wszystkich fanów prostych, minimalistycznych form. 

Dom powstał w miejscowości La Zagaleta w południowej części Hiszpanii, w niedalekiej odległości od słynnego Costa del sol. Właściciele, którzy zaprosili do współpracy architektów z pracowni Fran Silvestre Arquitectos marzyli o minimalistycznym domu, który będzie oryginalny, ale jednocześnie skromny i elegancki.


Architekci zaproponowali prostą bryłę, która w rzucie ma kształt prostopadłościanu. Jedna z krótszych krawędzi oparta jest na zboczu niewielkiego wzgórz, druga wystaje ponad teren tworząc zadaszony taras. W głównej bryle architekci zaplanowali część dzienną, w skład której wchodzą salon, kuchnia. jadalnia, a także sypialnia i pokój gościnny.

Część mieszkalna wsparta jest łącznikiem, w którym zamieszczono klatkę schodową prowadzącą na taras z basenem i do ogrodu. W łączniku znalazły się również pomieszczenia techniczne takie jak kotłownia, czy pralnia. Warto dodać, że architekci zaprojektowali dwustanowiskowy garaż, który ukryto w zboczu, dzięki czemu ograniczono rozmiar bryły wystającej ponad teren. Cały budynek został pokryty jasną, białą farbą, dzięki czemu budynek wygląda jak jeden, monolityczny blok wystający ze zbocza. Stąd wynika też nazwa projektu, czyli Biały dom na zboczu. 

Słowo o architektach:
Fran Silvestre Arquitectos jest pracownią architektoniczną i projektową z siedzibą w Walencji, w Hiszpanii. Utworzona przez multidyscyplinarną grupę specjalistów, rozwija projekty mieszkaniowe, kulturalne, korporacyjne lub publiczne na całym świecie, z klientami w Europie, USA lub Rosji. W swojej historii firma otrzymała międzynarodowe nagrody i wyróżnienia, takie jak MHK w Berlinie w 2009 r. , Red Dot Design Award w 2013 r. , NYCxDESIGN Awards 2016 w Nowym Jorku, German Design Award 2016 czy też pierwszą nagrodę w kategorii wzornictwa produktów na XIII hiszpańskim Biennale Architektury i Urbanistyki 2016.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Beton | Architektura | Minimalizm | Zieleń