biały dom

Biały dom w sąsiedztwie lasu

Biały dom zaprojektowany został przez duet architektów z pracowni Masparti – Pavel Martinka oraz Ondrej Spusta. Zbudowany został w niewielkiej miejscowośći Šternberk w Czechach.

Dom zlokalizowany został w malowniczym otoczeniu. Działka znajduje się na niewielkim wzgórzu i sąsiaduje z jednej strony z lasem. Położona jest w miejscowości Šternberk na Morawach. To podmiejski obszar miasta, który zaczął się rozwijać w dwudziestoleciu międzywojennym. Wtedy powstawały tu wille dla zamożnych mieszkańców.

Projekt architektów ma oddawać ducha tamtych lat. Białą willę zaprojektowano tak, by w maksymalnym stopniu korzystać z otoczenia natury. Okna w pomieszczeniach, w których domownicy spędzają najwięcej czasu zostały tak rozmieszczone, by kadrowały widoki na pobliski stok.

biały dom


Przemyślanych rozwiązań jest więcej. Architekci wykorzystali nachylenie terenu, dzięki czemu główne wejście do domu znalazło się na… piętrze! W tej części znalazł się też garaż na dwa samochody. W sumie budynek ma 190 m kw. powierzchni.

Czytaj też: Czechy | Dom | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Biały dom w Czechach – zdjęcia: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice