Biały dom z basenem. Właściciel zrezygnował z ogrodzenia na działce

Inwestor chciał, aby architektura budynku stała się ważnym punktem okolicy. Nie krzyczała, ale uzupełniała krajobraz w atrakcyjny sposób. Jednocześnie nie chciał ukrywać się przed sąsiadami i grodzić działki. Jego biały dom zbudowany został na niewielkim wzniesieniu, z którego dobrze widać pobliskie zabudowania i przyrodę.

Budynek zaprojektował architekt Diamantino Maia Pinho z pracowni dp arquitectos. Biały dom znajduje się w miejscowości Santarém w Portugalii. To modernistyczna konstrukcja, którą wyróżniają proste linie i horyzontalne układy. Biała elewacja sprawia, że w słoneczne dni budynek staje się punktem orientacyjnym.

Inwestor nie zbudował wokół domu płotu, przez co dostęp do domu jest bezpośredni. Poczucie prywatności buduje spora odległość od pobliskich zabudowań, a usytuowanie budynku na wzniesieniu pozwala obserwować okolicę i zbliżające się osoby.

Na zdjęciu wykonanym z pomocą drona widać, że dom składa się z kilku brył o różnych wysokościach. W każdej “kostce” zaprojektowano inną funkcję. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 263 m kw. Przestrzeń powiększa ogromny taras, którego część stanowi basen.

Zamiłowanie do geometrii widać tutaj na każdym kroku. Przed głównym wejściem znajduje się sieć białych słupów, które podtrzymują liny dla roślin pnących. Te w przyszłości dotrą aż do budynku garażu, tworząc w ten sposób zielone zadaszenie.


Dom jest prosty. Spodoba się fanom minimalizmu. Jednocześnie jest elegancki i łatwy w aranżacji. Biel elewacji powtórzono wewnątrz. Na jasnych ścianach wyróżniają się jedynie meble i dodatki. Taka baza wnętrza sprawia, że w przestrzeni będą dobrze wyglądać meble o przeróżnej estetyce.

projekt: dp arquitectos

zdjęcia: Ivo Tavares Studio

Czytaj też: Wille i rezydencje  | Dom jednorodzinny | Modernizm | Portugalia | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły