Zagłębiowska Mediateka

Biblioteka jak nowoczesny dom kultury. Oto Zagłębiowska Mediateka

Budynek Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu został wyremontowany i rozbudowany. Dzięki temu powstała Zagłębiowska Mediateka, która działa jak nowoczesny dom kultury. 

Projekt przebudowy budynku przygotował zespół architektów z Pracowni Projektowej AiM. Architekci chcieli stworzyć przestrzeń publiczną o funkcji edukacyjnej, która stanie się miejscem do spędzania czasu przez wszystkich mieszkańców Sosnowca. Projektanci pomyśleli tutaj o różnym wieku mieszkańców, dlatego zaproponowali stworzenie różnorodnych funkcji kulturalnych.

Strefę wejściową pozostawiono w pierwotnym miejscu. Przeprojektowano jednak monolityczne schody zewnętrzne i zastąpiono je systemem pochylni i schodów zewnętrznych w postaci rozrzeźbionej i kolorowej formy. Takie schody umożliwiają swobodny dostęp do środka osobom niepełnosprawnym.

Stworzono też atrakcyjny plac miejski, który zaprojektowany został z płyt betonowych. Projektanci zastosowali tutaj ciekawy zabieg wizualny, płyty mają bowiem różne kolory (antracytowy, szary, czerwony, pomarańczowy, żółty i biały) i tworzą swego rodzaju mozaikę.

Parter budynku wypełnia strefa lobby z przestrzenią ekspozycyjną, punktem informacyjnym i szatnią. W części południowej zaprojektowano główne pomieszczenie biblioteki. Powstała tam strefa ciszy i osobny kącik dla dzieci wyróżniony kolorowymi pufami. Na tej samej kondygnacji zaproponowano również strefę multimedialną z dostępem do zasobów cyfrowych. Dodatkowo na parterze znajduje się sala konferencyjna na 28 osób oraz strefa kawiarni.Zagłębiowska Mediateka


Na pierwszym piętrze zlokalizowano sale wielkoprzestrzenne. Znajdują się w nich m.in: informatorium, czytelnia multimedialna, czytelnia centralna, dział zbiorów regionalnych Zagłębiana i wypożyczalnia. Zaprojektowano również przestrzeń dla dzieci – kolorowy Świat Nauki i Fantazji. W części centralnej zaadaptowano patio na Oranżerię Kulturalną, włączając je do strefy wewnętrznej budynku poprzez przykrycie szklanym dachem, który doświetla wszystkie kondygnacje i sprawia, że strefa zewnętrzna i wewnętrzna przeplatają się.

W ramach budowy placu miejskiego zlokalizowano miejsca odsłuchu audiobooków wykonane ze szkła matowego o podwyższonej antypoślizgowości, podświetlonego od spodu. Zagłębiowska Mediateka jest pod tym względem jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Polsce. Od strony wschodniej zaprojektowano teren na kino letnie. Zaadaptowano też teren zielony, który zlokalizowano od strony zaplecza.

Po kilkumiesięcznej przerwie biblioteka ponownie zostanie otwarta. Goście mogą odwiedzać budynek od 11 maja 2020 r.

Czytaj też: Biblioteka | Edukacja | Metamorfoza

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego