Biblioteka w Chinach. Wygląda, jak jaskinia pełna książek!

Ta nietypowa, ale jakże piękna biblioteka powstała w stolicy chińskiej prowincji Kuejczou. 
Jej projekt powstał w pracowni X+Living i od razu została uznana za jedna z najpiękniejszych bibliotek na świecie. Przekonajcie się sami!

Inspiracją dla architektów były formacje skalne i jaskinie, które są swego rodzaju wizytówką regionu. Wapienne skały, wśród których płyną podziemne rzeki, są jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych prowincji Kuejczou. Region słynie również z dziesiątek rzek i starych koryt rzecznych, które dzielą formacje skalne na ostre, powcinane doliny śródgórskie. Charakterystyczną cechą prowincji są również wysokie lasy bambusowe, które również znalazły swoje odzwierciedlenie w bibliotece.


Biblioteka w mieście Guizhou ma kształt poziomego walca, który ma przypominać właśnie jaskinię. Po obu stronach korytarza stoją wysokie półki wykonane z drewna bambusowego. Są one zagięte ku górze, dzięki czemu oddają klimat wyginających się od własnego ciężaru bambusów, a jednocześnie nadaje wnętrzu cylindryczny kształt. Sufit biblioteki zdobią lampy, które zostały rozmieszczone w taki sposób, by oddawać fluktuacyjne ruchy wody, płynącej w naturalnych jaskiniach. Biblioteka ma kilka pięter, na które prowadzą płaskie, powcinane stopnie, które również inspirowane były naturą. W tym wypadku tarasami skalnymi i innymi tego typu formacjami wynikającymi z erozji skał. Sufit oraz podłoga pokryte zostały odbijającym światło czarnym lakierem, dzięki czemu optycznie powiększono wnętrza.

źródło: dezeen.com