Biblioteka w Czechowicach-Dziedzicach. To prawdziwa świątynia książek!

Chociaż czechowicka biblioteka działa od 1948 roku, to od początku jej istnienia problemem był brak odpowiedniej siedziby. Po wieloletnich staraniach powstała zupełnie nowa biblioteka, która jest miejscem uwielbianym nie tylko przez wiernych czytelników. Biblioteka w Czechowicach-Dziedzicach swoim wyglądem ma przypominać świątynię. To kolejny tego typu obiekt zaprojektowany przez duet architektów z Małopolski, który pełni także ważną rolę społeczną.

“Świątynia książki” – tak już na etapie prac projektowych mówiono o nowym budynku biblioteki. Prace nad jej powstaniem trwały kilka lat, a oddany niespełna dwa lata temu do użytku budynek od pierwszego dnia pokochali mieszkańcy. Nie bez powodu: na powierzchni blisko 2 tysięcy metrów kwadratowych znajdują się nie tylko regały z książkami (których zresztą czechowicka biblioteka ma zawrotną liczbę ponad 230 tys. woluminów). W budynku znalazły się fotele, kanapy, a nawet wygodne leżaki dla czytelników. Stworzono również część dla dzieci z miejscami do zabawy.

W bibliotece znajdują się także stanowiska komputerowe oraz interaktywny dywan z ekranem multimedialnym. W organizacji wydarzeń kulturalnych oraz spotkań mieszkańców pomaga część wystawiennicza oraz sala konferencyjno-warsztatowa. W bibliotece działa też między innymi pracownia zajmująca się digitalizacją zbiorów. Na piętrze znajdują się natomiast przestrzeń dla czytelników z wolnym dostępem do książek i innych nośników wiedzy, zaciszne miejsca do czytania i pracy twórczej oraz stanowiska do zautomatyzowanej obsługi czytelników. Do dyspozycji mieszkańców pozostaje książkomat i całodobowa wrzutnia. Lubianym miejscem jest natomiast taras, który umożliwia organizowanie wydarzeń w plenerze, w tym spotkań czytelniczych i warsztatów na świeżym powietrzu.


Budowa nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach trwała niemal 3 lata i kosztowała blisko 9 mln zł. Nowoczesny budynek powstał na wcześniej zaniedbanym, 3-hektarowym terenie znajdującym się tuż obok centrum handlowego Stara Kablownia. W trakcie prac zagospodarowano znajdujące się obok biblioteki tereny zielone. Znajdują się tam między innymi miejsca do odpoczynku oraz plac zabaw dla dzieci. Sam plac przed biblioteką jest pozbawiony barier architektonicznych. Projektując budynek postawiono na rozwiązania proekologiczne, w tym fotowoltaikę i pompy ciepła.

Projekt architektoniczny został przygotowany przez pracownię Susuł & Strama Architekci z pobliskiego Oświęcimia. To właśnie w tym mieście od 10 lat działa inna, wyjątkowa w skali kraju biblioteka – Galeria Książki w Oświęcimiu (o której pisaliśmy w tym miejscu). Budynek, który również został zaprojektowany przez Marcina Susuła i Krzysztofa Stramę, jest przykładem niezwykle ciekawych rozwiązań architektonicznych. Dzięki nim budynek biblioteki nie jest już dłużej miejscem lubianym wyłącznie przez moli książkowych. To także chętnie odwiedzane przez mieszkańców miejsce spotkań i organizacji wydarzeń kulturalnych. Dzięki takim obiektom wiele osób nie tylko ma gdzie spędzać czas wolny, ale mimowolnie chętnie sięga też po znajdujące się na półkach książki.

– Zarówno Świątynia Książki, jak i Galeria Książki są obiektami rodzinnymi, które oprócz swojej funkcji bibliotecznej pełnią też ważną rolę społeczną. To miejsca spotkań dla młodszych mieszkańców, ale też aktywizacji seniorów. Są w nich prowadzone między innymi zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tereny przed obiektami są pełne zieleni, umożliwiają aktywne spędzanie czasu, a także popularyzują twórczość najwybitniejszych pisarzy, jak to ma chociażby miejsce w przypadku oświęcimskiej biblioteki – opisuje Krzysztof Strama i zachęca do odwiedzenia obu miejsc. Więcej na ich temat można przeczytać w tym miejscu.

tekst: Tomasz Kobylański /  zdjęcia: Jarosław Fiedor, materiały Instytutu Książki (https://www.instytutksiazki.pl)

Czytaj też: Biblioteka  | Architektura w Polsce | Wnętrza | Zabytek | Metamorfoza