Biblioteka z basenem na dachu

Biblioteka z basenem na dachu. Powstała nad brzegiem morza!

Biblioteka z basenem na dachu nazwana Water Drop Library, powstała nad brzegiem zatoki Shuangyue Bay w Chinach. Minimalistyczny pawilon, którego bryła przypomina kroplę wody wyróżnia się nie tylko świetną architekturą, ale także położeniem, które oferuje niezwykłe widoki na morze. Bibliotekę zaprojektowali architekci z pracowni 3andwich Design. 

Położona na zboczu, jednopiętrowa biblioteka składa się z dwóch brył: okrągłej czytelni oraz prostopadłościennego korytarza. Czytelnia w swoim centralnym punkcie posiada okrągłe pomieszczenie, pełniące funkcje techniczne. Na ścianach owego pomieszczenia rozlokowano półki na książki, które otoczone są okrągłym pasażem. W nim znalazło się miejsce na fotele, kanapy i stoliki, które swoim stylem bardziej przywodzą na myśl kawiarnię, niż standardową czytelnię. Jak tłumaczą architekci z pracowni 3andwichDesign właśnie taki był zamiar: 

Wewnętrzny obszar czytelni oparty jest to przede wszystkim na odcieniach bieli, szarości i innych jasnych kolorów, a kształt krzywej służy do stworzenia relaksującej i spokojnej atmosfery. Półki zintegrowane z wewnętrzną ścianą, a przeszklenie na całej wysokości zapewnia widok na morze. Siedziska i małe stoliki umieszczone wzdłuż zewnętrznej szklanej ściany osłonowej, gdzie czytelnik może spokojnie czytać i oglądać krajobraz”  

Biblioteka z basenem na dachu


To, co jednak od razu rzuca się w oczy to dach biblioteki, na której znalazł się okrągły, płytki basen, przy którym znalazło się miejsce na herbaciarnię, bar oraz toalety. Architektom zależało, aby biblioteka z basenem na dachu zachęcała mieszkańców do częstszego czytania książek. Stąd pomysł, aby jak najbardziej uatrakcyjnić doznania związane z wizytą w czytelni. 

To może Cię również zainteresować:

-BIBLIOTEKA NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI. TAK FINOWIE UCZCILI SWOJE ŚWIĘTO!
-BIBLIOTEKA W GŁUCHOŁAZACH WALCZY O TYTUŁ NAJLEPSZEGO BUDYNKU W UNII EUROPEJSKIEJ
-BIBLIOTEKA W BIAŁYMSTOKU GOTOWA. BRYŁA PRZYPOMINA PENTAGON!
-PIERWSZA PO WOJNIE NOWA BIBLIOTEKA W SZCZECINIE. WKRÓTCE RUSZY BUDOWA
-BIBLIOTEKA JAK PIRAMIDA ZE SZKŁA. POWSTAŁA PO TO, BY ZACHĘCIĆ DO CZYTANIA
-NOWOCZESNA BIBLIOTEKA W CHINACH. WYGLĄDA JAK KOKON JEDWABNIKÓW!
-WARSZAWA: FUTURYSTYCZNA BIBLIOTEKA NA MOKOTOWIE. JEST JAK WIEŻA KSIĄŻEK
-NAJLEPSZE WNĘTRZE 2020. BIBLIOTEKA Z CHIN Z NAGRODĄ ARCHDAILY. 
-JAK BETONOWY OLBRZYM. BIBLIOTEKA POŚRODKU PIASZCZYSTEJ PLAŻY

źródło: https://www.3andwichdesign.com 

Czytaj też: Architektura | Chiny | Biblioteka  | Las | Ciekawostki | Technologia