„Biebrza Płonie” – Andrzej Pągowski stworzył mocny i wymowny plakat

Artysta Andrzej Pągowski przygotował plakat „Biebrza Płonie”, który wprost nawiązuje do aktualnej sytuacji – pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego. Artysta nawiązał do swojego plakatu sprzed lat, który ostrzegał przed wypalaniem traw.

Od kilku dni jedną z najważniejszych podawanych informacji jest relacja z Biebrzańskiego Parku Narodowego, którego tereny trawi ogień. Kilka miesięcy wcześniej z podobną tragedią, ale na dużo większą skalę zmagała się Australia.

Nie tak dawno wszyscy patrzyliśmy z przerażeniem na płonącą Australię. Cały świat obiegły zdjęcia spalonych zwierząt i filmiki z tymi uratowanymi. Artyści zapisywali w historii swoimi pracami tę dramatyczną sytuację. Ja też wykonałem pracę „Australia – ten Lont już Płonie”. Teraz mamy podobną sytuację w Polsce… – napisał na początku swojego wpisu Andrzej Pągowski.

Wcześniej artysta przygotował plakat „Daj żyć! Nie wypalaj traw!”, który był elementem kampanii informacyjnej nawołującej do zaprzestania wypalania traw wiosną. To właśnie bezmyślne wypalanie traw może być przyczyną pożaru, z którym teraz zmagają się polscy strażacy.

Andrzej Pągowski


Biebrza płonie prawdopodobnie przez ludzką głupotę i bezmyślność. (…) Giną setki ptaków, zwierząt, drobnych gadów i płazów… W najgorszym dla natury okresie, gdy rodzi się nowe życie… – pisze Andrzej Pągowski.

Mamy nadzieję, że ta symboliczna forma artystycznego wyrazu pomoże uświadamiać społeczeństwo, jakie zagrożenie powoduje wypalanie traw i podobnych tragedii uda się uniknąć w przyszłości.

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Las | Ekologia

Andrzej Pągowski

źródło: Andrzej Pągowski (www.pagowski.pl)