Brama wjazdowa do kopalni Jan Kanty w 1936 roku

Biedaszyb w Jaworznie. Pomnik prezentujący inne oblicze bohaterstwa

Od kilku lat w górniczym niegdyś Jaworznie można zobaczyć pomnik prezentujący… biedaszyb. Przedstawia górników obsługujących ręczny kołowrót w nielegalnie stworzonym szybie. Ma przypominać o kryzysie z lat 30. ubiegłego wieku, a także o ciężkiej pracy i heroizmie miejscowych górników.

Skąd taki pomnik? W czasach wielkiego kryzysu miejscowe kopalnie zmniejszyły wydobycie. Wielu górników, którzy stracili przez to pracę, musiało zapewnić dobrobyt własnym rodzinom. W okolicy pojawiły się wówczas biedaszyby. Pracujący w nich górnicy starali się polepszyć los swoich rodzin nielegalnie wydobywając węgiel. – Wielu z nich zginęło podczas pracy. Dlatego znajdujący się w Jaworznie pomnik ma symbolizować, że heroizm może mieć różne oblicza – mówi Filip Szatanik, rzecznik urzędu miasta w Jaworznie.


Pomnik biedaszyb powstał na podstawie zachowanej fotografii sprzed niemal 100 lat, którą można zobaczyć tuż obok monumentu. Znajduje się tuż obok jaworznickiego centrum handlowego Galena od 2015 roku, a wykonał ją Piotr Prus z Lublina. Jej odlew wykonano w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych „GZUT” SA.

Znajdujący się na jaworznickich plantach pomnik warto zobaczyć podczas wizyty w pełnym zieleni Jaworznie. Więcej na jego temat pisaliśmy w whiteMAD w tym miejscu.

Jaworzno – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce położone na Wyżynie Śląskiej. Pomimo administracyjnej przynależności do województwa śląskiego pod względem kulturowym, etnograficznym i historycznym Jaworzno wraz ze swoim regionem stanowi integralną część Małopolski.

Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: materiały UM Jaworzno, NAC

Zoabcz również: Metal | Rzeźba | Architektura w Polsce