Bill Gates kupił jacht napędzany wodorem

Bill Gates kupił jacht napędzany wodorem. Wiemy ile kosztował. 

Gdy jest się jednym z najbogatszych ludzi na świecie i ma się majątek wyceniany w miliardach dolarów można kupić niemal wszystko. Zawrotna cena nie zniechęciła twórcy Microsoftu do zakupienia jednej z najdroższych jednostek pływających na świecie. Bill Gates kupił jacht napędzany wodorem, którego cena wręcz zwala z nóg! 

Projekt jachtu Aqua autorstwa holenderskiej firmy projektowej Sinot został pokazany w grudniu 2019 roku w trakcie Monaco Yacht Show. To, co wyróżnia ten wyjątkowo luksusową jednostkę pływającą to jego rozmiar – jacht mierzy ponad 112-metrów. Jednak najważniejszą rzeczą, która przykuwa uwagę to fakt, że jest to pierwszy tego typu obiekt, który jest w pełni napędzany wodorem, który jest jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii, a produktem jego spalania nie są gazy cieplarniane, a czysta woda. 

Wodór będzie zgromadzony w dwóch gigantycznych zbiornikach znajdujących się pod pokładem jachtu. Każdy z nich będzie mógł pomieścić 28 ton wodoru schłodzonego do temperatury -253 stopni Celsjusza. Warto jednak dodać, że jednostka będzie wyposażona w dodatkowy zbiornik na olej napędowy, który będzie traktowany jako paliwo awaryjne. 

Jak donosi Sunday Telegraph twórca Windowsa nie posiadał dotąd własnego jachtu i wynajmował jednostki na czas wycieczek po Morzu Śródziemnym. Brytyjskie media dodają również, że Bill Gates kupił jacht napędzany wodorem, by promować ekologiczny projekt. „Sunday Telegraph” zwraca uwagę, że miliarder od dawna interesuje się paliwami alternatywnymi. Gates zainwestował już w wiele firm pracujących nad innowacyjnymi i alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii.

Jacht, który zostanie zwodowany w 2024 roku będzie mógł zabrać na pokład 14 gości i 32 członków załogi. Do dyspozycji miliardera oddanych zostanie pięć pokładów, na których znajdzie się kilkanaście sypialni, tarasy słoneczne, kaskadowe baseny, a nawet prywatny helikopter z chowanym pod pokładem hangarem. Jednostka będzie mogła na jednym tankowaniu pokonać niemal 7.000 kilometrów poruszając się z prędkością 31 km/h. Cena jaką musiał zapłacić miliarder za jacht Aqua wyniosła 644 miliony dolarów, czyli ponad 2,5 miliarda złotych. 

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Wnętrza | Technologia | Sztuka

źródło: Sunday Telegraph