Biodegradowalna folia ze skrobi, czyli ekologiczna alternatywa dla plastiku.  

To już kolejny materiał, który niedługo może na stałe zastąpić nieekologiczne opakowania. Biodegradowalna folia ze skrobi autorstwa Amogha Jadhava to ekologiczna alternatywa dla plastiku, która została wykonana ze skrobi pochodzącej z bulw manioka. Według zapewnień projektanta, proces tworzenia arkuszy takiej folii, jest na tyle łatwy, że już niedługo możliwe będzie samodzielne tworzenie tego typu opakowań we własnym domu.

Cassava Sheets, bo tak nazwano stworzony przez Amogha Jadhava produkt to półprzezroczysty i całkiem wytrzymały materiał, który ma szanse zastąpić nieekologiczne opakowania z plastiku. Słowo “cassava” oznacza dosłownie maniok, czyli pochodzącą z Brazylii roślinę, której jadalna bulwa zawiera w sobie nawet 40% skrobi, będącej głównym składnikiem biodegradowalnego materiału autorstwa Amogha Jadhava.Projektantowi zależało nie tylko na wytrzymałości nowego materiału, ale także na praktyczności jego zastosowania. Biodegradowalna folia ze skrobi łatwo się rozciąga, dzięki czemu możemy opakować w nią zarówno mniejsze, jak i większe obiekty, bez potrzeby rozcinania arkusza. Materiał jest też łatwy w transporcie dzięki możliwości rolowania go oraz składania w płaskie ryzy. Kolejnym i prawdopodobnie najważniejszym elementem jest jego biodegradowalność.

Amogh Jadhav zapewnia, że materiał Cassava Sheets po zużyciu można wykorzystać jako nawóz do roślin lub wyrzucić go do śmieci czy zlewu, gdzie pod wpływem wilgoci rozpuści się w kilka dni. Ciekawym aspektem jest również fakt, że po odpowiednim osuszeniu arkusza, materiał staje się mniej plastyczny i zastyga w ukształtowanej przez nas formie, dzięki czemu po odpakowaniu posiłku z biodegradowalnej folii, możemy z niej zrobić naczynie lub miskę, która bez problemu wytrzyma kilka godzin zanim znów powróci do swej palstycznej postaci, a nastepnie rozpuści się pod wpływem wilgoci.

Autor Cassava Sheets dodaje również, że obecnie udoskonala proces tworzenia arkuszy w celu umożliwienia każdemu z nas na samodzielne tworzenie własnej biodegradowalnej folii w domowym zaciszu, mając do dyspozycji wyłącznie wodę oraz skrobię, która może pochodzić zarówno z manioka, jak i zwykłego ziemniaka. Narazie nie są jednak znane szczegóły samego procesu. Warto również dodać, że to nie pierwszy tego typu biodegradowalny materiał, który mieliśmy przyjemność opisywać. Przypominamy chociażby:

– Polka wymyśliła naturalne opakowania, które same “wyrosną”. Dostanie 30.000 euro wsparcia! (TUTAJ) 
– Anna Piasek stworzyła biodegradowalne opakowania na wynos (TUTAJ) 
– Żywność pakowana w liście. Plastik im nie jest potrzebny. (TUTAJ) 
– Alternatywa dla plastiku. Bioplastik, który zmieni się w kompost! (TUTAJ) 
– Polacy wymyślili zamiennik plastiku. Sztućce z kukurydzy i mąki mają trafić na rynek (TUTAJ) 
– Wymyślili, jak stworzyć naczynia z grzybni. Są w 100% ekologiczne (TUTAJ)
– Biodegradowalne opakowania z ryżu, kawy i kokosów. Mają trafić do samolotów. (TUTAJ) 
– Materiał z igieł sosnowych. Jest w 100% biodegradowalny!  (TUTAJ) 

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Technologia | Opakowania | Recykling

źródło: Biodegradowalna folia ze skrobi / desigboom.com