Biskupia 8a

Biskupia 8a w Gdańsku przeszła kompleksowy remont w ramach programu Gdańskich Nieruchomości

Budynek położony pod adresem Biskupia 8a w Gdańsku odzyskał dawny blask. Jest to już piąta inwestycja przeprowadzona w tej dzielnicy w ramach programu Rewitalizacji. Budynek powstał na początku XX wieku i jest obiektem historycznym, wpisanym do Gminnej Ewidencji Zabytków. Przez lata stał opuszczony, przez co jego stan uległ znacznemu pogorszeniu. W budynku znajdują się obecnie cztery lokale mieszkalne.

Prace remontowe obejmowały wykonanie izolacji poziomej i pionowej oraz płyty fundamentowej. Wymieniono wszystkie istniejące stropy na nowe – żelbetowe, monolityczne. Dodatkowo wykonano nowe tynki oraz położono nowy dach z drewnianymi krokwiami. Schody zostały zrekonstruowane na wzór historycznych.


W ramach prac remontowych przeprowadzono również izolację termiczną dachu, ścian zewnętrznych piwnicy oraz ścian zewnętrznych powyżej poziomu terenu. Następnie wymieniono orynnowanie, rury spustowe oraz wykonano obróbki blacharskie. Stolarka okienna i drzwiowa została wymieniona na nową, naśladującą historyczne formy.

Wykonano nowe opierzenia detali i okapu, a ponadto przeprowadzono prace konserwatorskie ceglanej elewacji budynku oraz dokonano naprawy i odtworzenia detali architektonicznych. Wnętrza lokali mieszkalnych zostały wykończone i częściowo wyposażone, a także przygotowano pomieszczenie na węzeł cieplny centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Całość uzupełniły kompleksowe prace instalacyjne oraz roboty teletechniczne.

Remont kamienicy pod adresem Biskupia 8a rozpoczął się we wrześniu 2022 r. i został zakończony w czerwcu 2024 r. Koszt inwestycji wyniósł ponad 3,3 mln zł. Program Rewitalizacji współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa pomorskiego na lata 2014-2020.

Źródło: Gdańskie Nieruchomości

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Gdańsk

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły