Bistro Massolit

Bistro Massolit na krakowskim Kazimierzu. Jest pięknie!

W Krakowie istnieją cztery miejsca o nazwie “Massolit”. Historia zaczęła się 18 lat temu, kiedy powstała amerykańska księgarnio-kawiarnia Massolit Books & Cafe. Z czasem marka Massolit stała się znana nie tylko ze swych książek, ale też kawy i wypieków. Inspiracje kulturą żydowską i amerykańską sprawiają, że to najlepszy adres w mieście, żeby spróbować jednocześnie nowojorskich serników i żydowskich hamantaszy (kruche ciasteczka). Wnętrza bistro Massolit zaprojektowała pracownia Miasto Pracownia prowadzona przez Barbarę Nawrocką i Dominikę Wilczyńską.  Zdjęcia wykonał nieocenieni fotografowie z PION STUDIO. 


Współczesny Kazimierz

Punktem wyjścia dla projektu był kontekst miejsca. Dzielnica Kazimierz to zagłębie kultury żydowskiej i tradycyjne miejsce spotkań. Wciąż są tu kawiarnie pachnące starymi meblami i woskiem palących się w półmroku świec. Postanowiłyśmy nie zrywać zupełnie z typowo kazimierską stylistyką, ale wykorzystując znajome elementy i materiały, nawiązać do tradycji, czerpać z idei recyklingu i stworzyć atrakcyjne i nowoczesne miejsce spotkań.  

Okrągłe okno
Najbardziej charakterystycznym elementem wnętrza jest okrągły otwór w ścianie, który łączy dwie sale i kadruje naprzeciwległe widoki. Patrząc przez niego widzimy po jednej stronie ceramiczną mozaikę, po drugiej kwietnik z metaloplastyki. Mozaika została specjalnie zaprojektowana do tego miejsca. Odpadowe płytki ceramiczne były na miejscu cięte i układane. Podziały w kwietniku wiszącym na naprzeciwległej ścianie stanowią patrycę mozaiki. Układ metaloplastyki nawiązuje do układu fug w płytkach.


Kreatywny recycling
Nawiązanie do tradycji przejawia się nie tylko w czerpaniu z takich środków wyrazu jak mozaika czy metaloplastyka, ale też ponownym wykorzystaniu nieużywanych dotąd elementów wyposażenia. Wzdłuż ścian Bistro Massolit powstały ławy z drewna pochodzącego ze starych, fornirowanych szaf z lat 50. W oparciach błyszczą mosiężne otwory na klucz, które przypominają o minionej funkcji materiału. Bar i okrągły otwór w ścianie są obłożone miedzią, która zmienia swój odcień w czasie i dobrze komponuje się z różnymi odcieniami starego drewna.

O architektach: 
“W miastopracowni tworzymy projekty przestrzeni publicznych, domów kultury, wystaw, klubów osiedlowych i kawiarni. Wprowadzamy w życie idee współpracy międzywydziałowej i pracę na rzecz lokalności. Prowadzimy procesy konsultacyjne i warsztaty. Miastopracownię założyłyśmy we dwie. Jesteśmy architektkami, absolwentkami Politechniki Krakowskiej. Od ponad dekady podejmujemy wspólnie tematy związane z miastem łącząc działania społeczne, artystyczne i aktywistyczne. Współpracujemy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.” – mówią Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska, założycielki Miasto Pracownia 

Czytaj też: Kraków | Restauracja  | Drewno | Wnętrza | Zieleń