Biuro inspirowane dworcem Wrocław Główny. Salki przypominają wagony

Wnętrze powstało dla firmy CodeLab. Biuro przypomina dworzec Wrocław Główny, dlatego, że znajduje się w jego sąsiedztwie. Wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni mode:lina. Ściany biura zdobią grafiki autorstwa takie.pany.

Wnętrze powstało dla firmy CodeLab. Biuro przypomina dworzec Wrocław Główny, dlatego, że znajduje się w jego sąsiedztwie. Wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni mode:lina.

To bardzo nietypowe wnętrze. Zespół CodeLab potrzebował atrakcyjnego wizualnie i komfortowego miejsca do pracy, które będzie inspirować i pobudzać do kreatywności. Dlatego ważne było, aby stworzyć miejsca do wymiany opinii i spotkań. Przestrzeń chcieli związać z miastem, to znaczy, celem nie było zaprojektowanie wyłącznie ładnej przestrzeni, ale oryginalnego miejsca, które będzie manifestować jego lokalizację.

Biuro sąsiaduje bezpośrednio z dworcem Wrocław Główny. Bliskość była impulsem do “zaproszenia” kolejowych motywów do wnętrza. Strefa wejściowa pełna jest odniesień do zabytkowych wnętrz budynku dworca takich jak listwowe sufty i okienka kas biletowych, a drogę w biurze wskazują stylizowane oznaczenia peronów. W jednej z salek konferencyjnych — wagonie, można poczuć zew podróży, gdy z rastrowego suftu neonowy CodeLab puszcza oko do świecącego w ciemności Wrocławia Głównego.

Części wspólne to wycieczka po mieście, który oprócz ceglanych katedr i mostów ma do zaoferowania także dokonania architektury modernistycznej — np. domy handlowe Renoma i Kameleon. Ich opływowe formy i charakterystyczne, odcinające się ciemne gzymsy znalazły swoje odbicie w podziałach i wzorach suftów i posadzek, wydzielających przestrzeń biura na strefy komunikacyjne i strefy pracy.


Gdzieniegdzie zza winkla wychylają się zaoblone portale kamienic zdobiące przejścia do pokojów pracy, a w oddali majaczy rozświetlony, otwarty 24h kiosk „kawa napoje słodycze” — biurowa kafeteria. W tym przekroju przez architekturę Wrocławia nie zabrakło miejsca dla nowszych historii — w biurach CodeLab można przysiąść i porozmawiać w budkach o formach nawiązujących do sławnych Sedesowców.

Wspólnym elementem wiążącym całość jest zieleń i ukryte w zakamarkach biura „kaczkoludki” – firmujące CodeLab zielone, gumowe kaczuszki, ubrane przez mode:lina™ w stroje wrocławskich krasnoludków i wspaniale opracowane przez artystów ze studia takie.pany w grafikach zdobiących przestrzenie wspólne.

Zastanawiasz się, jak zaprojektować swoje biuro? Więcej o aranżacji przestrzeni do pracy przeczytasz tutaj: CUBI.pl.

fot. Patryk Lewiński, źródło: mode:lina architekci

Czytaj też: Biuro | Wnętrza | Wrocław | Modelina Architekci | whiteMAD na Instagramie