Projekt nowej siedziby Makro Cash and Carry Polska, zaprojektowany przez zespół Concept Space, to przykład połączenia troski o środowisko i wygodę pracowników. Zastosowano wysokiej jakości materiały oraz nietypowe rozwiązania, tworząc przyjazne miejsce pracy. Architekci postawili na przemyślany układ funkcjonalny, atrakcyjną aranżację przestrzeni oraz komfort akustyczny, który osiągnięto dzięki sufitom firmy Knauf Ceiling Solutions. Projekt biura cechuje estetyczna różnorodność, a każde pomieszczenie zostało dostosowane do swojej nowej funkcji.
Za projekt wnętrz biura odpowiada zespół architektów z pracowni Concept Space. Pracownia ma spore doświadczenie w projektowaniu dużych wnętrz biurowych i dobrze zna rozwiązania, które pozwolą osiągnąć najlepszy efekt. Aby urozmaicić wnętrze architekci postawili na zróżnicowaną estetykę. W zależności od funkcji, pomieszczenia wyglądają inaczej. Udało się to osiągnąć dzięki trafnym decyzjom projektowym i odpowiednim doborem materiałów. Nawet sufity nad głowami w różnych pomieszczeniach wyglądają inaczej. W sumie w całym biurze jest aż siedem wzorów sufitów. Wszystkie jednego producenta.
W ramach projektu nowej siedziby Makro Cash and Carry mieliśmy okazję zaprezentować szeroki wachlarz rozwiązań sufitowych, dostosowanych do specyficznych wymagań tego obiektu. Użyliśmy aż siedmiu różnych rodzajów sufitów, co świadczy o naszej unikalnej zdolności do dostosowywania produktów do potrzeb klientów – mówi Sebastian Staniewicz, Knauf Ceiling Solutions.
Biuro ma sześć pięter i około 8 200 m kw. powierzchni. Poziomy zyskały różne funkcje: parter stanowi strefę wejściową oraz Akademię Inspiracji Makro. Na pierwszym piętrze urządzono strefę szkoleniową i konferencyjną oraz kantynę. Od drugiego do piątego piętra znajduje się powierzchnia biurowa dla około 550 pracowników. Sam budynek ma 105 m długości i tylko 12 m szerokości. Funkcjonalna aranżacja gmachu o takich proporcjach stanowiła nie lada wyzwanie.
Wcześniej układ funkcjonalny opierał się na jednej długiej drodze komunikacji i rzędach biurek po obu stronach. Zespoły były oddzielone od siebie salami konferencyjnymi i pomieszczeniami do spotkań. Z jednego końca budynku można było zobaczyć drugi koniec.
Ustaliliśmy, że chcemy przełamać taki monotonny układ. Rozwiązaliśmy ten problem poprzez przesunięcie pomieszczeń oddzielających zespoły do osi środka planu, w taki sposób, aby droga komunikacji musiała meandrować pomiędzy nimi. Ciekawym efektem tego zabiegu jest wytworzenie szeregu przestrzeni na zespoły (jak w układzie amfiladowym) zamiast jednego dużego układu openspace oraz duża poprawa akustyki w obrębie danego zespołu – tłumaczy Marek Ejsztet.
Na każdym piętrze udało się stworzyć średnio 10 sal spotkań dla grup od 3 do 8 osób, wyznaczyć po dwie strefy kuchenne oraz umieścić budki telefoniczne. Piętra zyskały swoje indywidualne kolory wyznaczające strefę pracy wspólnej, mają różną zabudowę meblową i dekoracje. Grafiki, które pojawiły się w przestrzeniach zostały opracowane wraz zespołem Marketingu Makro Cash and Carry Polska.
Architekci przyznają, że sporym wyzwaniem był otwarty sufit.
Oprócz standardowych paneli biurkowych zaprojektowaliśmy oświetlenie nad biurkami zintegrowane z panelami akustycznymi. Dodatkowo zastosowaliśmy dość innowacyjne rozwiązanie – wygłuszenie elewacji – wszystkie ściany pełne elewacji zostały wyłożone materiałem akustycznym wyciszającym pogłos – dodaje architekt pracowni Concept Space.
Sale spotkań zostały wyposażone w panele ścienne HERADESIGN, które wykonane są z wełny drzewnej. Sufit natomiast zdobią panele ADAGIO Alpha+ również od Knauf Ceiling Solutions. Na pierwszym piętrze urządzono strefę wykładowo-szkoleniową, to duża i otwarta przestrzeń zaprojektowana w taki sposób, aby mogła być dzielona na mniejsze za pomocą mobilnych ścian. W tym miejscu architekci wykorzystali sufit ADAGIO Acoustic+ w panelach o wielkości 1350×600 oraz 1350×300, który zapewnia świetne warunki akustyczne oraz minimalistyczny wygląd.
Komfort akustyczny ma ogromne znaczenie, stwarza możliwość prowadzenia swobodnych rozmów w salach, likwiduje pogłos i hałas z korytarzy. Taki efekt pozwolą uzyskać odpowiednie panele.
Dzięki współpracy z architektami, Knauf Ceiling Solutions może nie tylko dostarczyć estetyczne i funkcjonalne sufity, ale również wspierać szybkie i efektywne adaptacje przestrzeni, co jest kluczowe w dzisiejszych dynamicznie zmieniających się środowiskach pracy. Nasze produkty, takie jak panele Heradesign Superfine Sonic Elements, ADAGIO Alpha+, Antaris i Alpha Black, nie tylko znacząco poprawiają warunki akustyczne, ale także przyczyniają się do trwałości, uniwersalności i efektywności energetycznej pomieszczeń, co jest zgodne z naszym zaangażowaniem w zakresie zrównoważonego rozwoju – dodaje Sebastian Staniewicz, Knauf Ceiling Solutions.
Multimateriałowość paneli sufitowych Knauf Ceiling Solutions daje możliwość szybkiej adaptacji przestrzeni do zmieniających się wymagań. Korzystając z pomocy ekspertów firmy, architekci mogą zaprojektować i zmieniać panele w zależności od wymagań danej inwestycji. Różne produkty firmy powstały z myślą o różnych potrzebach. Przykładem są profile AXONIS, które sprawdzają się jako rama do wysp sufitowych, pozwalają na eleganckie wykończenie uskoków w powierzchni sufitu i umożliwiają montaż systemów oświetlenia pośredniego. Widać to na przykładzie warszawskiego biura Makro, gdzie takie profile wykorzystano. Panele pełnią więc dodatkową funkcję – dekorują wnętrze.
W tym miejscu jako przykład warto podać sufity MESH. Dają one możliwość łatwej i szybkiej aranżacji sufitu, zmieniając oblicze wnętrza. Dzięki nim można nadać przestrzeni nieco industrialnego charakteru i wprowadzić poczucie świeżości. Takie sufity poprawiają wygląd, maskują instalacje i zatrzymują wydobywający się z nich kurz.
W projekcie biura Makro warto zwrócić też uwagę na rezygnację z podłóg podniesionych. Pozwoliło to zredukować koszt i obniżyć wysokość całkowitą budynku. Okablowania musiały więc zostać zaprojektowane pod sufitem. Kable poprowadzono dwiema szynami wzdłuż dłuższych elewacji i doprowadzono do biurek za pomocą specjalnych słupów. Dzięki temu każde biurko zyskało indywidualną możliwość włączenia przy nim oświetlenia.
źródło: Knauf Ceiling Solutions (www.knaufceilingsolutions.com/pl)
zdjęcia: Szymon Polański
projekt: CONCEPT SPACE – Paulina Pilut, Marek Ejsztet, Marta Michalska, Fryderyk Głowacki, Kateryna Rudenko
Czytaj też: Biuro | Wnętrza | Gdynia | Minimalizm | Zdrowie | whiteMAD na Instagramie
Artykuł sponsorowany.