Pływające biuro od poznańskiej studentki zachwyciło jury

Uczelnia: Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Autor: Iwona Lisowska

Temat: Praca konkursowa BARGEWORK – BIURO NA WODZIE. Projekt otrzymał wyróżnienie specjalne jury. 

Zadaniem uczestników konkursu BARGEWORK było stworzenie nowoczesnego, ergonomicznego projektu na wnętrze pierwszego w Polsce biurowa posadowionego na wodzie – przestrzeni sprzyjającej kreatywności i produktywności.

BARGEWORK to miejsce dla kreatywnego zespołu, centrum innowacji, designu, pomysłu, ergonomiczne stanowiska pracy sprzyjające produktywności oraz miejsce wypoczynku. Taka idea miała przyświecać wszystkim uczestnikom konkursu. Projekt miał także przewidywać symetryczne rozłożenie mas, dla zachowania środka ciężkości w środku obiektu. Głównym celem autorki było stworzenie bryły, która w doskonały sposób będzie współgrała z otoczeniem, jak i wyróżniała się niecodzienną formą. Zaprojektowana bryła oparta jest na stalowej konstrukcji. Dwie ściany są całkowicie przeszklone, sprawiając, że cały budynek nabiera lekkości, jednocześnie pozwalając na obserwację otaczającej go natury.

W centralnym punkcie obiektu znajduje się sala konferencyjna. Jest ona swego rodzaju pomieszczeniem przechodnim – dwie ściany stanowią szklane panele, które w razie potrzeby można zamykać tworząc oddzielne pomieszczenie. W budynku, symetrycznie, mieszczą się otwarte strefy biurowe, na końcu których znajdują się szafy mieszczące zarówno miejsce na okrycia wierzchnie, jak i półki na dokumenty. W projekcie pojawiła się także antresola, na której umieszczona została strefa relaksu. Nie zabrakło również kuchni i toalet.

Trzciny, występujące wzdłuż ścian w centralnej części budynku, są nawiązaniem do otaczającej natury. W przeciwieństwie do roślinności znajdujących się na zewnątrz, możemy ich dotknąć, są poniekąd łącznikiem ze światem widzianym zza okien.