Biuro w wielkim stylu. Zaglądamy do krakowskiego biurowca!

Biuro w wielkim stylu – tak opisać można najnowsze wnętrze biurowe w Krakowie autorstwa architektów z pracowni Lessness Studio. Projekt wnętrz biurowych krakowskiego oddziału firmy B+M Baustoff+Metal sp. z o.o był sporym wyzwaniem: projektanci z Lessness Studio musieli dopasować przemysłową tkankę adaptowanego budynku do wymagań współczesności,  biorąc pod uwagę nie tylko funkcjonalne potrzeby wynikające z warunków pracy, ale również kontekst miejsca i działalność Klienta.

Przestrzeń miała więc nie tylko pełnić funkcję biurową, ale również stanowić ekspozycyjną wizytówkę działalności handlowej spółki. Baustoff-Metall jest jednym z największych europejskich dostawców materiałów budowlanych wykorzystywanych do wykańczania wnętrz – stąd duża różnorodność eksponowanych sufitów podwieszanych, paneli akustycznych i okładzin ściennych. Austriacka firma obecna jest w 14 krajach Europy i posiada 125 oddziałów; styl wykończenia musiał zachowywać standard wizualny i jakościowy obowiązujący w zagranicznych oddziałach,. Chcieliśmy zderzyć profesjonalizm Klienta ze śmiałą kreacją – opowiada Dominika Strzałka-Rogal, która pracując nad projektem odwiedziła siedzibę w Wiedniu Linz oraz wirtualnie: Weronę, Brukselę, Budapeszt.


Myślą przewodnią było stworzenie spójnej i poprawnej, lecz nieoczywistej przestrzeni, co udało się dzięki wprowadzenie kilku kreatywnych twistów. 510 m2 powierzchni użytkowej obiektu obejmujące dwie kondygnacje połączono ażurową klatką schodową, będącą wizualnym spoiwem przestrzeni. Stosunkowo niskie wnętrze zostało optycznie powiększono poprzez zastosowanie dużej ilości luster na sufitach i elementach konstrukcyjnych, jasnych kolorów, odkrycie instalacji sufitowych oraz  wykorzystanie maksymalnej ilości światła wpadającego do pokoi przez przeszklone ścianki.

W tak skomponowanej neutralnej bazie szarości zaplanowano mocne uderzenia wyrazistego koloru. Wybór przewodniej barwy padł na intensywny i niezależny kobalt, którego odcienie konsekwentnie dopełniają minimalistyczne części wspólne, nawiązując jednocześnie do identyfikacji wizualnej marki Klienta. Gradientowe okładziny ścian wprowadzają nieco pikanterii w powściągliwy koncept. Surowość metalu, szkła, stali szczotkowanej, blachy falistej i betonu oswojono akcentami dębu naturalnego i pomarańczowej barwy. Nad ladą w showroomie zawisły artystyczne żyrandole polskiej marki Gie El, odbijające światło przez geometryczne blaszki pokryte naturalną rdzą.

O pracowni:
Lessness Studio to krakowska pracownia projektowa prowadzona przez Natalię Horak i Dominikę Strzałkę-Rogal  łącząca doświadczenia z pogranicza sztuki i architektury. W swoich projektach kierują się zasadą umiarkowanego minimalizmu, dążąc do stworzenia przestrzeni posiadających wewnętrzną jakość. Inne mieszkania autorstwa pracowni znajdziecie klikając w poniższe linki:

Czytaj też: Architektura | Mieszkanie | Wnętrza  | Polska | Architektura w Polsce | Beton | Szkło

źródło: Materiał Prasowy / Lessness Studio / https://lessness.pl 
zdjęcia: Zasoby Studio / https://zasoby.studio