Biuro w zabytkowej kamienicy na Mokotowie. Tu detale skrywają ducha historii!

Projekt dzięki czytelnym inspiracjom Modernizmem i Art Deco, doskonale wpisał się w zabytkową tkankę Mokotowa. Każde z pomieszczeń kryje tu ciekawą historię, detale ocalone z zapomnienia, czy projektowane na zamówienie meble, dostosowane do potrzeb użytkowników. W tym mokotowskim biurze mamy na przykład oryginalne drzwi uratowane przez jednego z poprzednich właścicieli mieszkania z Hotelu Polonia, które dzięki starannej renowacji odzyskały dawną świetność. Podczas realizacji wnętrz odrestaurowano również oryginalny parkiet dębowy i w porozumieniu z konserwatorem utrzymano podziały oraz detale drewnianych okien biura. 

Projektant zwrócił szczególna uwagę na rzemieślniczy rodowód wypełniających biuro mebli, oświetlenia i detali, dlatego pojawiają się tu zarówno ręcznie robione kafle, projektowane na zamówienie stoły, zabudowy i inne meble, czy dopełniające klimatu mosiężno-stalowe lampy.

“Rozmowa o tym projekcie zaczęła się od miejsca. Wspólnie z inwestorem szukaliśmy kamienicy wypełnionej detalem, mozaikami i duchem Art Deco lub Modernizmu. Początkowo miało to być po prostu piękne mieszkanie z miejscem do pracy, ale już w trakcie realizacji projekt ewoluował w stronę ludzkiego oblicza biura. Rozwiązania zostały dostosowane do  pracowników z dużą dbałością o każdy detal. Indywidualne potrzeby, tryb pracy, czy najbliższe otoczenie pracowników zostały zaprojektowane z myślą o komforcie użytkowania i wyjątkowej atmosferze biura w duchu Human-Centered Design. Każdy z pracowników jak i gości czuje się tu jak w domu, a rodzinna atmosfera pozwala na swobodny przepływ informacji i sprzyja budowaniu właściwego modelu pracy.”  – dodają architekci z W+M Architektur

Każdego dnia po przejściu głównych drzwi do biura, pracowników wita kolorowa wstęgą ptaków, które krążąc pod sufitem prowadzą do biurek. Efekt potęguje łamana konstrukcja szafy, która powiela w lustrzanym odbiciu każdy kolorowy kształt. Łazienka pełna jest różnokolorowych luster, które mieniąc się miedzią, współgrają z przestrzeniami wypełnionymi blachami tworząc rytm niczym z obrazów Pieta Mondriana. Każdy prostokąt tworzy niezależny widok niczym ramy obrazów, ukazując kolejne detale tego pomieszczenia.

Pokój spotkań funkcjonuje tu jak domowy salon, pozwalając zarówno na mniej formalną rozmowę przy kawie jak i na spotkanie biznesowe w większym gronie. Naturalny Dąb sąsiaduje tu z czernią stali, oryginalnymi drzwiami z epoki, czy zielenią roślinności. Dzięki dużemu zaufaniu inwestora udało się stworzyć intuicyjną przestrzeń biura, w której łatwo się odnaleźć i poruszać. Za projekt tego klimatycznego biura na Warszawskim Mokotowie odpowiada autorska pracownia architekta Witomiła Mendel – W+M Architektura realizująca piękne miejsca, wnętrza i rzeczy.

źródło / tekst: W+M Architektura

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły