Biurowce w Porcie Popowice we Wrocławiu z międzynarodową nagrodą

Biurowce w Porcie Popowice we Wrocławiu zaprojektowali architekci z pracowni WXCA. Za swój projekt zdobyli pierwszą nagrodę podczas Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów LEONARDO 2021 w Mińsku.

Projekt architektów z Polski zwyciężył w kategorii Obiekty publiczne, przemysłowe i budynki. Port Popowice z ponad 100-letnią historią, to jeden z największych obszarów inwestycyjnych we Wrocławiu, który obejmuje aż 14 hektarów. Zespół biurowy wpisuje się w układ urbanistyczny Portu, współgra z innymi zaprojektowanymi obiektami i stanowi bufor pomiędzy nimi a pobliską trasą.

Projektując biurowce, myśleliśmy o człowieku, który spędzać tam będzie dużo czasu. Chcieliśmy stworzyć przyjazne miejsce pracy i jednocześnie wprowadzić nowoczesne, zrównoważone rozwiązania, które korzystnie wpłyną na środowisko – mówi Adam Mierzwa z WXCA, współautor projektu.

Inwestorem, który zbuduje biurowce w Porcie Popowice jest firma Vantage Development i Rank Progress. Architekci zaprojektowali siedmiokondygnacyjne budynki, które z zewnątrz wyróżnia nowoczesny design i przeszklona elewacja. Aby nie dopuścić do przegrzania budynku architekci zaprojektowali system pionowych oraz poziomych przesłon, tak zwanych żyletek, tworzących regularny, ale naprzemienny rytm architektoniczny. Ich rdzawa kolorystyka nawiązuje do stalowych instalacji dawnego portu.

Projekt przewiduje, że w budynkach zostanie zastosowane między innymi inteligentne zarządzanie systemami grzania, chłodzenia i wentylacji pozwalające na automatyczne wprowadzanie procedur, umożliwiających oszczędność energii jak np.: „free cooling” – wyjaśnia Paulina Kucharska z WXCA, współautorka projektu.


Przewidziano także m.in. elastyczną możliwość aranżacji przestrzeni biurowej, w której znajdą się miejsca na mobilne miejsca pracy (hot desks), wspólne stoły, miejsca spotkań w domowej atmosferze (soft seatings) czy pokoje ciszy (silent rooms).

Międzynarodowe Biennale Młodych Architektów LEONARDO w Mińsku odbywa się w ramach Narodowego Festiwalu Architektury. Po raz pierwszy było organizowane w 2005 r., a 4 lata później już odbywało się pod auspicjami Międzynarodowej Unii Architektów.

Czytaj też: Biurowiec | Wrocław | Elewacja | WXCA | whiteMAD na Instagramie

źródło: WXCA