Biurowiec Central w Łodzi będzie przebudowany

Biurowiec wchodzi w skład kompleksu Spółdzielczego Domu Handlowego “Central” przy ulicy Piotrkowskiej 165. Wysoki budynek zostanie przebudowany, w środku powstaną mieszkania.

Projekt metamorfozy budynku powstał w pracowni Reform Architekt. Biurowiec Central zbudowany został w 1972 roku według projektu Macieja Gintowta, Ewy Krasińskiej i Macieja Krasińskiego. Gmach ma 45 metrów wysokości. Charakterystyczny obiekt zmieni się w budynek mieszkalny z apartamentami o podwyższonym standardzie. Inwestycję realizuje firma Aura Development.

Zmiana funkcji wymagała całkowicie nowego podziału pomieszczeń. W budynku, co zapewne niewielu przechodniom rzuciło się w oczy, już od kilku tygodni toczą się intensywne prace wyburzeniowe.

Ideą projektu przebudowy było zachowanie ducha tego budynku, o którym decydują jego podziały poziome: pas kamienia i pas okien. Architektura zostaje, zmieniamy tylko funkcje, choć to wymaga jednocześnie drobnych zmian np. w układzie okien czy ich wysokości, a ta jest nie do przyjęcia do celów mieszkaniowych. Parapety są na wysokości 1,5 metra. Żeby ktoś mógł tam zamieszkać, trzeba obniżyć je do 90–100 centymetrów, a w niektórych pomieszczeniach zlikwidować całkowicie, co zresztą przewidziałem w projekcie w każdym narożnym lokalu. Układ okien, który powtarza się co trzecią kondygnację, sprawia może wrażenie nieregularnego, ale zarazem bardzo porządkuje elewację, a jednocześnie dodaje bryle lekkości i dynamiki – mówi architekt Marcin Tomaszewski.

Budynek w 2017 roku, fot. Google

Każda kondygnacja biurowca ma 280 mkw. Na każdym z pięter powstaną maksymalnie po cztery apartamenty. Na parterze znajdzie się wysoki, dwukondygnacyjny hall wejściowy oraz dwa lokale usługowe. Pod nimi, na pierwszej kondygnacji podziemnej, powstanie strefa zen z salonem masażu, siłownią lub salą do jogi do użytku mieszkańców.

Znikną podcienia budynku od strony ul. Piotrkowskiej. Zostaną zabudowane wysokimi szklanymi taflami, które wysokością „wyrównają” poziom parteru gmachu.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Architektura PRL | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź