Biurowiec? Nie! To 21-piętrowy kościół z kaplicą na szczycie.

To prawdopodobnie najbardziej nietypowy kościół jaki kiedykolwiek widzieliście. Wesleyan House Methodist International Church to jedyny kościół na świecie, który otrzymał formę wieżowca. Takie rozwiązanie wymuszone zostało rozmiarem działki, a także potrzebami wiernych.

Wesleyan House Methodist International Church powstał w Hong Kongu, jednym z najgęściej zaludnionych miast na świecie. Wierni Kościoła Ewangelicko – Metodystycznego w Hong Kongu potrzebowali nowej świątyni, która da możliwość uczestnictwa w spotkaniach wspólnoty i nabożeństwach dla sporego grona ludzi.


Wesleyan House Methodist International Church został wybudowany na niewielkiej bo mierzącej jedynie 800 metrów kwadratowych działce, co sprawiło, że niemożliwe było wybudowanie standardowej świątyni, która byłaby w stanie pomieścić tysiące wiernych. Wspólnota potrzebowała również miejsca, w którym mogłaby stworzyć biura dla administracji, a także miejsca noclegowe dla duchownych i ewentualnych gości, czy pielgrzymów.

Architekci z pracowni Rocco Design Architects zaproponowali wybudowanie 21-piętrowego wieżowca, który pełniłby wiele funkcji. Na niższych piętrach zlokalizowano biura, miejsca spotkać dla duchownych, a także sale katechetyczne dla dzieci. Na wyższych kondygnacjach znalazły się cele dla duchownych i pokoje gościnne. Na samym szczycie zaprojektowano elegancką kaplicę, która ze względu na swoje położenie otrzymała nazwę Sky Chapel. W niej odbywać mają się codzienne nabożeństwa. Kaplica powstała również z myślą o ewentualnych wydarzeniach kulturowych, czy występach chórów. Wieżowiec łącznie oferuje wiernym ponad 11.000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

źródło: www.designboom.com