Biurowiec Spark w Warszawie: na placu budowy znaleziono skarby

Trwają prace na placu budowy budynku Spark. Podczas prac ziemnych udało się odnaleźć unikalne pozostałości dawnych lat.

Teren tak zwanego serka wolskiego od czasów wojny pozostawał niezabudowany. Teraz powstaje tam Spark – nowoczesny kompleks trzech budynków biurowych, realizowany przez Skanska Property Poland. Podczas prac ziemnych Skanska odkryła pozostałości przedwojennych kamienic. Firma natychmiast poinformowała służby konserwatorskie, dzięki czemu Stołeczny Konserwator Zabytków wydał decyzję o podjęciu badań archeologicznych.

Dzięki temu uda nam się odsłonić część życia przedwojennej Warszawy i tętniącej życiem Woli w bezpośrednim sąsiedztwie tak znanego „kiercelaka” – mówi Michał Socha, Prezes Zarządu, Biuro badań i dokumentacji zabytków EwidencjaZabytkow.pl Sp. z o.o.

Na obecnym etapie, skupiono się na odsłonięciu pozostałości murów fundamentowych kamienicy przy ul. Wolskiej 12. Jak się okazuje, był to parterowy budynek, który zbudowany został prawdopodobnie na początku XX wieku.

Na tyłach tej maleńkiej kamienicy stały trzy oficyny. Budynek był częściowo podpiwniczony tylko w części wschodniej. W pomieszczeniach od strony ulicy działały sklepy i punkty usługowe. Dowodzić temu mogą znalezione w jednej z zawalonych piwnic resztki dużej ilości gumowych zabawek, głównie piłek. Natrafiono tu także na ślady wcześniejszej, XIX wiecznej zabudowy, prawdopodobnie drewnianej.

Fakt ten potwierdza również znalezisko monety (3 grosze) z okresu Księstwa Warszawskiego – dodaje Michał Socha.

Archeolodzy są ostrożni w datowaniu wszystkich znalezisk – w tym m.in. maszyny do szycia czy tygla odlewniczego. Badania będą kontynuowane i zostanie nimi objęty cały teren budowy, a dzięki doskonałej logistyce prace budowlane będą nadal trwały. Część wykopanych przedmiotów trafi do Muzeum Warszawy. Pojawił się również pomysł, by eksponaty były częścią stałej wystawy na terenie przyszłego kompleksu.

Nas zastanawia, jakie skarby z naszych czasów odkryją budowniczowie w XXII wieku.

fot. materiały prasowe