Biurowiec Transportowego Dozoru Technicznego

Biurowiec Transportowego Dozoru Technicznego w Warszawie od JEMS Architekci

Biurowiec Transportowego Dozoru Technicznego w Warszawie znajduje się na skrzyżowaniu ulic Puławskiej oraz Bukowińskiej. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni JEMS Architekci. To najwyższy budynek w okolicy.

Wieżowiec składa się z kilku połączonych ze sobą segmentów, które spaja jasnoszara,  elewacja z prefabrykowanych płyt betonowych. Kompleks podzielono na dwie części. Pierwsza, niższa to pięciokondygnacyjne podium, w której zlokalizowano część konferencyjną i biurową. Druga to wieża mająca 19 poziomów i 55 m wysokości. Biura Transportowego Dozoru Technicznego zajmują poziomy od 1 do 6, a od 7 piętra w górę znalazła się część hotelowa, z której rozpościera się świetny widok na panoramę Warszawy.

Pod budynkiem znalazł się parking ze 121 miejscami postojowymi. Całkowita powierzchnia budynku wynosi prawie 24 tys. m kw.

Projektując budynek zespół JEMS Architekci zaproponował wykorzystanie betonu architektonicznego. Ściany osłonowe wykonano w estetyce, która nie wymagała dalszego wykończenia. Do realizacji prac konieczny był między innymi dobór odpowiedniej mieszanki betonowej i zastosowanie specjalnych szalunków.

Jakość, powtarzalność i skala wykonanych prac były elementami innowacyjnymi tego projektu. Aby potwierdzić technologię, wykonanych zostało dziesięć testowych betonowań. Opracowano nie tylko specjalną, unikalną metodę układania szalunków, ale cały system sposobu łączenia, doboru elementów szalunkowych oraz środków chemicznych – mówi Marcin Mastalerz, Kierownik Budowy Budimex. 

Biurowiec Transportowego Dozoru Technicznego


Podczas budowy wykonawca zastosował samowspinające deskowanie do wykonania osłonowych ścian żelbetowych. Tego typu rozwiązanie umożliwia bezpieczne wykonanie pracy na wysokości. Jasny kolor betonowej elewacji wygląda, jakby budynek zbudowany został z piaskowca.

Rozwiązanie umożliwiło m.in. sprawniejsze przemieszczanie pionowe szalunków bez wykorzystania żurawia wieżowego, a cykle betonowania elementów obiektu następowały szybciej – mówi Marcin Mastalerz.

_

JEMS – pracowania została założona w 1988 roku. Założycielami biura są współpracujący już od 1980 Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki i Jerzy Szczepanik-Dzikowski będący partnerami w JEMS oraz Wojciech Zych – ekonomista pełniący nieprzerwanie od 1988 funkcję prezesa zarządu
Projekty biura cechują się klarowną tektoniką. Są kontynuacją modernizmu z nawiązaniami do stylu high-tech. Pracownia była wielokrotnie nagradzana między innymi za siedzibę Agory w Warszawie, czy rozbudowę Biblioteki Raczyńskich.

Czytaj więcej: Warszawa | Wieżowiec | Urbanistyka | Marmur

źródło: budimex.pl