Biurowiec z lat 50-tych
PO

Biurowiec z lat 50-tych w Poznaniu odzyska blask. Powstanie w nim akademik!

Biurowiec z lat 50-tych mieszczący się przy al. Niepodległości 6 w Poznaniu zostanie wyremontowany według projektu cenionej pracowni architektonicznej CDF Architekci. Obiekt autorstwa Tadeusza Płończaka i Stanisława Pogórskiego wzniesiony w latach 1950 – 1951 jako siedziba Agend Ministerstwa Odbudowy w Poznaniu w kolejnych latach służył jako siedziba Miastoprojektu Poznań oraz Poznańskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego nr 2. 

Aleje Niepodległości 6 w Poznaniu 

Budynek stojący przy al. Niepodległości 6 w Poznaniu był pierwszym wysokim budynkiem w Poznaniu wzniesionym po wojnie. Budynek zaprojektowali znani architekci Tadeusz Płończak i Stanisław Pogórski. Budynek powstał w latach 1950-1951. Początkowo w jego murach mieściła się siedziba Agend Ministerstwa Odbudowy w Poznaniu w kolejnych latach służył jako siedziba Miastoprojektu Poznań oraz Poznańskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego nr 2.

Nowe życie poznańskiego biurowca

Wysokościowiec z Alei Niepodległości 6 został przeprojektowany przez architektów z pracowni CDF Architekci . Po przebudowie biurowiec z lat 50-tych zostanie dostosowany do nowej funkcji –  AKADEMIKA. W ramach przedsięwzięcia przewiduje się przeprowadzenie gruntownej przebudowy wnętrza. Całkowicie przeprojektowany zostanie parter budynku, który od teraz będzie otwarty na park miejski im. Karola Marcinkowskiego. Za przeprojektowanie wnętrz budynku odpowiada pracownia DOT.Interiors. Inwestorem jest firma Magis Real Estate

O architektach:
CDF Architekci – biuro projektowe CDF Architekci istnieje na rynku usług projektowych od czerwca 1995 roku. Powstało z inicjatywy Karola Fiedora – założyciela i prezesa zarządu spółki. Od początku działalności projektanci biura starają się tworzyć obiekty wyróżniające się wysoką jakością i ponadczasową formą. Przez kolejne lata dorobek projektowy firmy stopniowo powiększa się o kolejne wysokiej klasy budynki biurowe, hotele, obiekty przemysłowe, osiedla mieszkaniowe oraz wielofunkcyjne kompleksy komercyjne. O innych projektach i realizacjach CDF Architekci przeczytaci tutaj:

DOT. Interiors -zespół architektów i architektów wnętrz, który w 2019 roku został wyodrębniony z grupy CDF Architekci. Zespół DOT. Interiors tworzą młodzi i wszechstronni projektanci. “Każdy z nas ma inne doświadczenia, prywatne zainteresowania oraz estetykę projektową – dzięki temu powstają bardzo różnorodne i unikatowe projekty. Ciągłe przenikanie się doświadczeń pozwala na to, by projekty powstawały w ciekawy i efektywny sposób. Kreujemy konwersację pomiędzy przestrzenią, a jego właścicielem. Wierzymy w trwałość autentycznych materiałów oraz ich ponadczasowość. Potrafimy słuchać i szanować potrzeby naszych Klientów.” – czytamy na stronie pracowni

źródło: CDF Architekci  / wizualizacje: CDF Architekci / zdjęcie archiwalne: https://cyryl.poznan.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Poznań | Wieżowiec | Metamorfoza | Ciekawostki