Biurowy kompleks w Moskwie od APA Wojciechowski z wyróżnieniem

Kompleks od APA Wojciechowski znajduje się w centrum Moskwy, tuż przy Placu Białym. O wyróżnieniu poinformowano podczas wystawy architektury i designu ARCH Moscow, podczas której zaprezentowano 30 najważniejszych obiektów architektonicznych, które pojawiły się w stolicy Rosji w ciągu ostatnich 30 lat.

Kluczem wyboru najlepszych realizacji była waga historycznych obiektów, a ostateczną listę sporządzono w oparciu o publiczne głosowanie. Wśród wyróżnionych znalazł się właśnie kompleks White Square, w skład którego wchodzą zaprojektowane przez APA Wojciechowski Architekci inwestycje biurowe. Ich projekt powstał przy współpracy z moskiewskim biurem architektonicznym ABD Architects.

Wybór publiczności i ekspertów docenił również prestiżowy dziennik The Art Newspaper Moscow,  sporzadzając własna listę, na której  kompleks przy Placu Białym, znalazł się na czwartym miejscu najważniejszych budynków powstałych w Moskwie na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Jesteśmy zaszczyceni wyróżnieniem naszych projektów przy Placu Białym. Wspólnie z inwestorami stworzyliśmy pełne życia miejsce, które na stałe wpisało się w okolicę. Dobre podstawy komercyjne, wspaniała lokalizacja oraz ponadczasowa architektura sprawiają, że White Square Office Center i White Gardens Office Center stwarzają perfekcyjne warunki dla rozwoju firm – komentuje Szymon Wojciechowski, Prezes Zarządu, Architekt-Partner w APA Wojciechowski.

Projekt polskich architektów zapoczątkował zmiany całego kwartału przy Placu Białym i ulicy Lesnaya. Architekci w imponujący sposób połączyli starą tkankę z nową architekturę. W bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu znajduje się odrestaurowana cerkiew pod wezwaniem świętego Mikołaja Cudotwórcy z 1914 r. Co ciekawe, kilka uliczek wewnątrz kompleksu przeznaczono wyłącznie dla ruchu pieszego – była to pierwsza taka realizacja przy przebudowie systemu ulic w Moskwie.

Każda z nowo powstałych uliczek pomiędzy budynkami White Square Office Center stanowi indywidualną oś zakończoną widokiem na cerkiew. Tarasowe, zielone ukształtowanie sąsiednich biurowców tworzących White Gardens Office Center oraz przeszklona galeria z ogródkami kawiarnianymi i restauracjami, doskonale uzupełniają projekt. Plac Biały to miejsce atrakcyjne nie tylko dla najemców powierzchni biurowych, ale też mieszkańców Moskwy oraz licznych turystów – komentuje Witold Dudek, Współwłaściciel, Architekt-Partner w APA Wojciechowski.

APA Wojciechowski


Pracownia APA Wojciechowski Architekci działa już 25 lat. Obecnie zatrudnia ponad 100 architektów w Warszawie i Trójmieście, a ich projekty realizowane są w Polsce, Rosji, Ukrainie oraz Litwie. Kierując się zasadami zrównoważonego rozwoju biuro poszukuje takich rozwiązań projektowych, które w ramach założonego budżetu przyniosą największe ekologiczne, ekonomiczne i społeczne korzyści. APA Wojciechowski jest jednym z polskich liderów projektowania ekologicznego, co potwierdzają liczne certyfikaty dla budynków i nagrody za zielone budownictwo. Najsłynniejsze realizacje pracowni to między innymi: White Square Office Center i White Gardens Office Center w Moskwie, UNIT.City w Kijowie, Lviv.Tech.City we Lwowie, Elektrownia Powiśle, Skyliner, The Park Warsaw, Latarnia (Port Praski) w Warszawie i Osiedle Riverview. O tym ostatnim osiedlu pisaliśmy w artykule TUTAJ.

Czytaj też: Biurowiec | Rosja | Moskwa | Szkło

źródło: APA Wojciechowski