Błękit i kolory ziemi
zdjęcie: Mikołaj Dąbrowski

Błękit i kolory ziemi. Zaglądamy do 60-metrowego mieszkania w Łodzi!

Błękit i kolory ziemi – tak swoja najnowszą realizacje opisuje Natalia Mielczarek-Prym, założycielka pracowni Natalia M Projekty, która odpowiadała za projekt wnętrza. Blisko 60m2 powierzchni zamieszkałe przez młodą parę lekarzy w Łodzi to mieszkanie, w którym żadna ściana nie jest biała. Przestrzeń zbudowana z jasnych beży, pastelowych brązów i ciepłych szarości to doskonałe tło dla dużej, niebieskiej wyspy kuchennej, która stała się sercem tego mieszkania, mimo że początkowo jej ustawienie nie było wcale oczywiste.

Zwykle w planach mieszkań w nowych apartamentowcach nie trzeba już wiele zmieniać i dość szybko przechodzi się do projektowania koncepcyjnego. Tutaj jednak było inaczej i nad pracą z układem funkcjonalnym spędziliśmy sporo czasu. I tak zamiast trzypokojowego mieszkania, zyskaliśmy dwupokojowe z przestronną częścią dzienną. Zabudowa strefy wejściowej płynnie przechodzi w aneks kuchenny, który stanowi integralną, spójną część salonu i jadalni. Dzięki przesunięciu ściany i przeniesieniu pralki i suszarki do przedpokoju, odrobiny oddechu dostały też sypialnia i łazienka.

Beże, brązy, orzechowy fornir, wyraziste czarne elementy i… błękit. Utrzymanie przestrzeni w stonowanych kolorach ziemi i sięganie po szlachetne materiały, jak marmur w lampach nad blatem, fornir, drewniany parkiet czy kamienny konglomerat, pozwoliło nam na odważniejsze użycie wyobraźni podczas ustalania szczegółów dotyczących wyspy kuchennej. Tutaj nie tylko jej rozmiar i długo wybierany przez nas odcień błękitu robi wrażenie, ale przede wszystkim forma – zaokrąglone fronty złożone z dziesiątek półwałków to wielogodzinna, misterna praca zaprzyjaźnionej ekipy stolarzy. Te wszystkie elementy sprawiły, że to właśnie wokół wyspy kręci się życie domowe i to ona pierwsza przyciąga wzrok w mieszkaniu. W ciekawą interakcję z jej niebieskim kolorem wchodzi intensywne indygo na dużym obrazie autorstwa Grzegorza Jarzynowskiego (tusz za rogiem).

zdjęcie: Mikołaj Dąbrowski

Stonowana kolorystyka to nie jedyne, co łączy ze sobą wszystkie strefy. Nieregularne obłości i geometryczne zaokrąglenia pojawiają się na zmianę w całym wnętrzu i niemal w każdej jego składowej – w zabudowie na wejściu, w wyspie kuchennej, sofie, w stole polskiej marki The Good Living&Co, a nawet w detalu połączenia gresu z parkietem. Ciekawym powiązaniem, którego nie widać na pierwszy rzut oka, jest gra światła i koloru na płytkach kuchennych z kształtem i zróżnicowanym odcieniem plam na obrazie. Takich subtelnych smaczków jest w tym mieszkaniu więcej – część to oczywiście zamierzony zabieg, ale kilka z nich wyszło zupełnie intuicyjnie i przypadkowo.

W niewielkiej łazience zależało nam na maksymalnym zachowaniu spójności z resztą wnętrz w mieszkaniu przy jednoczesnym nadaniu jej indywidualnego charakteru. I tak tym razem zgaszony błękit prostokątnych płytek zellige występuje w roli tła, a akcentem stają się ciemne drewno i szczotkowane złoto, dzięki którym nastrój łazienki jest bardzo ciepły i w dużym stopniu nawiązuje do kuchni.

Sypialnia, w której ograniczyliśmy się do gry odcieniami beżu i złamanej bieli pełni w mieszkaniu rolę wyciszacza. Spokojna aura, która daje oczom odpocząć, ulega jedynie kontrastującym dodatkom w minimalistycznej formie.

O pracowni:
“Jestem Natalia i cieszę się, że udało Ci się tu trafić! Poniżej kilka informacji o mnie. Studiowałam architekturę i architekturę wnętrz na Politechnice Łódzkiej. W  2017 roku obroniłam tytuł mgr inż. architekta. Doświadczenie w pracy zdobywałam w biurach architektonicznych w Łodzi oraz w Rzymie.  Od 2018 roku projektuję wnętrza już jako natalia m projekty. Jestem miłośniczką unikalnych połączeń kolorystycznych i prostych form w nietuzinkowych aranżacjach. Mieszkam i pracuję w Łodzi, ale jestem otwarta na współpracę na terenie całej Polski. Jeśli chcesz dowiedzieć się o mnie więcej, zapraszam do śledzenia mojego Instagrama lub do bezpośredniego kontaktu” – czytamy na stronie http://nataliamprojekty.pl

zdjęcia: Natalia Mielczarek-Prym (https://www.instagram.com/nataliamprojekty/) / Mikołaj Dąbrowski (https://www.instagram.com/md.fotografiawnetrz)

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Łódź | Detal | Sztuka | whiteMAD na Instagramie