Bliźniacze wieże w Toronto. To najwyższe budynki zaprojektowane przez Frank’a Gehry’ego

Bliźniacze wieże w Toronto zaprojektowane przez Frank’a Gehry’ego staną między ulicami King Street i Duncan Street w kanadyjskim mieście Toronto. Obie wieże będą pełnić funkcje apartamentowców. Warto zaznaczyć, że są to najwyższe budynki zaprojektowane przez Frank’a Gehry’ego. Ich budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku. 

Forma, bo tak nazwano bliźniacze wieże w Toronto, będą miały dynamiczną bryłę, która ma na stałe zapisać się w krajobrazie miasta. Jest to pierwszy apartamentowiec w Kanadzie, który został zaprojektowany przez Frank’a Gehry’ego. Najbardziej charakterystyczną cechą wieżowców będzie ich bryła, która wysuwa się poza główny trzon budynku, tworząc nieregularne wcięcia.  Kolejnym ciekawym aspektem jest elewacja pokryta metalowymi panelami, które tworzą geometryczną siatkę załamań, mających za zadanie tworzyć różnorodną grę świateł.


Ciekawostką jest fakt, że Gehry urodził się w Toronto, dlatego projekt ten był dla niego wyjątkowo ważny. “Zależało nam, aby projekt przypominał niektóre z budynków, które były dla mnie ważne w dzieciństwie stary ratuszOsgoode Hall, University Avenue, budynki parlamentu, czy hotel Royal York. Takie Toronto pamiętam z dzieciństwa, ważne było dla mnie odtworzenie tego DNA w naszym projekcie. Chciałem, żeby ten budynek uchwycił esencję Toronto. To miasto jest inne niż wszystkie. Światło jest inne. Dziedzictwo jest inne. To inne miejsce. Mam nadzieję, że to jest to, co ludzie zobaczą, gdy spojrzą w górę” – mówi Frank Gehry

Wieże będa miały 308 metrów (wieża południowa) oraz 266 metrów (wieża północna). Warto zaznaczyć, że południowa wieża, która będzie miała 73 piętra będzie najwyższym budynkiem, który kiedykolwiek zaprojektowano w pracowni Gehry’ego.

źródło: https://www.foga.com