BMW zaprezentowało lakier, który zmienia kolor

BMW zaprezentowało lakier, który zmienia kolor. Działa jak skóra kameleona!

Lakier, który zmienia kolor karoserii samochodów BMW został zaprezentowany podczas tegorocznych targów Consumer Electronics Show (CES). Marka samochodowa BMW zaprezentowała na targach zaktualizowaną wersję swojego elektrycznego SUV-a iX, który może zmieniać kolor z czarnego na biały, aby dostosować się do nastroju kierowcy i oszczędzać energię elektryczną.

Nazwany iX Flow, samochód koncepcyjny jest pokryty specjalnym rodzajemcyfrowego papieru”, który jest również używany do tworzenia ekranu e-booków Kindle. Cyfrowy papier użyty do oklejenia samochodu został pierwotnie opracowany przez studentów z MITs MediaLab funkcjonuje za pomocą tradycyjnych pigmentów używanych przemyśle drukarskim. Każdy “arkusz” zawiera miliony mikrokapsułek o szerokości ludzkiego włosa. Każda z nich wypełniona jest ujemnie naładowanymi białymi pigmentami i dodatnio naładowanymi czarnymi pigmentami.


Pobudzenie tych kapsuł prądem spowoduje, że wybrany kolor tuszu przemieści się na powierzchnię kapsuły, stając się widocznym z zewnątrzW przeciwieństwie do tradycyjnych ekranów, papier cyfrowy nie emituje światła i zużywa energię tylko do zmiany koloru, nie do jego podtrzymania.

Co więcej projektanci zapewniają, że pojazd może zmieniać kolor w jednym płynnym ruchu pod wpływem impulsu elektrycznego, dzięki czemu kierowca może dopasować swój samochód do własnego stylu, nastroju lub pogodyWedług BMW jest to pierwszym na świecie samochodem, którego kolor nadwozia można zmienić za naciśnięciem jednego przycisku.

Podobnie jak w przypadku mody lub reklam, czy statusu na kanałach mediów społecznościowych, pojazd staje się wyrazem różnych nastrojów i okoliczności życia codziennego powiedziała Stella Clarke, która kierowała projektem iX Flow wBMW.

Zmiana koloru samochodu na biały odbijający światło słoneczne dni i czarny pochłaniający ciepło w zimne mogłaby również pomóc w zmniejszeniu zużycia energii przez pojazd elektryczny, zwiększając tym samym jego zasięg.

Aby uformować plastikowy arkusz do konturów pojazdu, BMW opracowało wzór siatki trójkątów za pomocą algorytmu generatywnego. Po przymocowaniu do warstwy obwodów, cała karoseria została podgrzana i uszczelniona, aby stworzyć bezszwowe wykończenie.

Choć BMW nie ogłosiło jeszcze planów wprowadzenia tej technologii do swojej aktualnej floty, producent pracuje obecnie nad dostosowaniem jej do różnych części samochodu, w tym także do wyposażenia wnętrzaPrzyszłe zastosowania mogłyby obejmować zmieniającą kolor deskę rozdzielczą, która dzięki temu nie będzie się przegrzewać latem. Autorzy proponują również wdrożenie systemy, który ma ułatwić odnalezienie samochodu na parkingu poprzez migotanie karoserii.

Czytaj też: Ciekawostki | Motoryzacja | Technologia | Ekologia | Oświetlenie

źródło:BMW zaprezentowało lakier, który zmienia kolor /  https://www.bmw.com