Osiedle Boernerowo, ulica Bawełniana

Boernerowo w Warszawie. Historia osiedla drewnianych domów

Osiedle Boernerowo w Warszawie zbudowane zostało niemal sto lat temu. Osiedle składa się z domów jednorodzinnych, które zbudowane zostały z drewna. Surowiec wykorzystano z powodu panującego pod koniec lat 20. XX wieku kryzysu budowlanego.

Osiedle Boernerowo znajduje się na Bemowie w Warszawie. Intensywna zabudowa tego terenu rozpoczęła się w latach 20. XX wieku. Rząd ówczesnej Rzeczpospolitej zdecydował się wspomóc pracowników państwowych instytucji, aby mogli tu zbudować własne domy. Chętni otrzymali kredyty, których spłata rozłożona była na kilkadziesiąt lat. Do budowy domów wykorzystano drewno, które było stosunkowo tanie i łatwo dostępne.

Powstanie osiedla wiąże się z budową w 1921 roku stacji nadawczej w Babicach, która stanowiła element nowoczesnej Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej, która zapewniała łączność Warszawy z całym światem. Osiedle mieszkalne zaczęto budować w 1932 roku na niewykorzystanych terenach radiostacji. Nazwę “Boernerowo” osiedle zyskało w 1936 roku od nazwiska Ignacego Boernera, ministra poczt i telegrafów.

Projekt budowy osiedla podzielony został na pięć etapów. Głównymi autorami koncepcji urbanistyczno-architektonicznej byli architekci Adam Kuncewicz i Adam Jurewicz. Według planu zagospodarowania powstały 284 działki budowlane. Układ urbanistyczny osiedla zakładał m.in. wprowadzenia tzw. „rezerwatów”, naturalnych pasów zieleni o szerokości 40 m odgradzających zabudowę od głównych dróg.

Pierwsze wolno stojące drewniane domy jednorodzinne wybudowano według wielowariantowego projektu Wandy Boerner-Przewłockiej, córki założyciela osiedla. Podstawowy projekt domu tzw. typ A zakładał realizację jednokondygnacyjnego wolno stojącego budynku na planie prostokąta, krytego namiotowym dachem czterospadowym. Na bazie typu A powstały bardziej rozbudowane kolejne wersje projektu – typy B, C, D, E, które były wykorzystywane w zależności od potrzeb danej rodziny. Projekt największego i najbardziej rozbudowanego domu piętrowego z werandą i balkonem oznaczono jako typ E – informuje UM Warszawa.

Osiedle Boernerowo, ulica Parkowa (1939 r.)

Charakterystycznym motywem powstałych domów było zastosowanie na elewacji drewnianego, poziomego szalunku oraz zbliżonych podziałów drewnianej stolarki okiennej, a także zastosowanie dachów czterospadowych. Budowa domów w podobnym okresie sprawiła, że osiedle ma jednolity charakter. Do dziś zachowały się 62 drewniane domy, które zostały ujęte w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy, wraz z układem urbanistycznym osiedla. Warto to miejsce zobaczyć na własne oczy.

Czytaj też: Warszawa | Osiedle | Drewno | Ciekawostki | Historia | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa