Bonbon

Bonbon. Cukiernia na starym rynku w Opolu zachwyca!

Bonbon to niewielka autorska cukiernia mieszcząca się na opolskim starym rynku która powstała w 2018r. Wnętrze lokalu zaprojektowane przez poznańskie biuro ugo powstało jako tło dla głównych bohaterów – pieczołowicie wykonanych mono porcji, pralin i tortów. 

Przy tworzeniu tego miejsca przyświecała nam myśl o stworzeniu cukierni butikowej w której najważniejszy jest smak ale nie bez znaczenia są też takie aspekty jak kompozycja, kolor czy sztuka tworzenia witryn wystawowych.


Projekt wnętrza skupia się na 3 elementach: czeczotowym kredensie, ladzie wykonanej z różowego terrazzo oraz szklanych panelach oddzielających kawiarnianą część lokalu od pracowni cukierniczej, w której powstają ciastka oraz praliny. Kredens nawiązujący do mebli w stylu art deco wykonany z orzechowego czeczotu oddziela przestrzeń zaplecza technicznego od przestrzeni kawiarnianej.

Centralnie ustawiona lada wykonana została z różowego terrazzo – jej przednią ścianę pokrywają płyty kształtem przypominające teatralną kurtynę. Mosiężne wykończenia (pół łuki) sprawiają, że ten masywny mebel – sprawia wrażenie lewitującego nad ziemią. Forma mosiężnych półłuków powtarza się także w innych zaprojektowanych dla wnętrza elementach m.In w oświetleniu ( lampa nad ladą oraz kinkiety) czy łączeniach szklanych paneli oddzielających pracownię od kawiarni. Różowe terrazzo z lady zastosowano także na posadzce – przez co przestrzeń kawiarniana – przez ten sam materiał płynnie łączy się z pracownią cukierniczą.

Szklana ściana przez, którą goście mogą przyglądać się misternej pracy mistrzów cukiernictwa powstała z połączenia niewielkich paneli mlecznego szkła ornamentowego (flutes). By ocieplić wnętrze cukierni oraz by dać możliwość wytłumienia hałasów z pracowni cukierniczej dodano ciemno zieloną welurową zasłonę, która potęguje poczucie teatralnego przedstawienia. Ideą tego miejsca jest szeroko rozumiana jakość jaką cukiernia chce dawać swoim gościom.

Wnętrze BonBon zaprojektował wybitny polski architekt młodego pokolenia Hugon Kowalski, którego realizacje mieliśmy [przyjemność opisywać już niejednokrotnie (przeczytaj TUTAJ). Zdjęcia wykonał niezawodny Tomo Yarmush, z którym przeprowadziliśmy wywiad w 11 numerze magazynu whiteMAD, który kupicie klikając TUTAJ 

Hugon Kowalski – ukończył studia na Wydziale Wzornictwa i Architektury na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2010 pracuje jako asystent kierownika Katedry Architektury i Urbanistyki UA w Poznaniu. Za swój projekt dyplomowy Porozmawiajmy o śmieciach poruszający problem slumsów w Bombaju, którego promotorem był Robert Konieczny, otrzymał jako pierwszy Polak nagrodę Archiprix International Hunter Douglas Awards za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009-11. W 2010 na IV roku studiów założył własną pracownię, UGO Architecture, którą rozwija do dziś. Jego projekty prezentowane były na wystawach: Seul Design Fair w 2011, w Mediolanie na MadEXPO, w Bolonii podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa Ekologicznego w 2010, w Cube Gallery w Manchesterze na wystawie organizowanej przez Królewskie Stowarzyszenie Architektów Wielkiej Brytanii w 2009. Laureat 27 polskich i międzynarodowych nagród.

Czytaj też: Wnętrza | Historia | Kawiarnia | Polscy projektanci

Projekt: Hugon Kowalski Ugo.com.pl
Klient: BonBon / bonbonopole.pl
Powierzchnia: 98m2
Projekt: 2017
Realizacja: 2018
Identyfikacja wizualna: Dmowski.co
Zdjęcia 2020: Tomo Yarmush, tomoyarmush.com