Bosjes Chapel – kaplica pośród upraw granatu i winorośli

Afryka to nie tylko słonie, masaje i ciągnące się pustynie. To też kontynent pełen kontrastów. od spowitych biedą wiosek po wspaniałe wieżowce i kawał naprawdę dobrej architektury. Tym razem pokazujemy wam jedną z najpiękniejszych kaplic Afryki.

Bosjes Chapel to dzieło brytyjskiego studia Steyn oraz południowoafrykańskich projektantów z TV3 Architects. Zlokalizowana jest na farmie Bosjes, nieopodal miasta Cape Town. Bryła budynku jest bardzo ciekawa. Dach, który został stworzony z łuków przypominających sinusoidy, nadaje kaplicy kształt kwiatu, który zakwitł pośród winorośli. Fasada jest niemal w całości przeszklona, co pozwala na podziwianie niesamowitych widoków z każdego punktu budynku. Na jednym z przeszkleń znajduje się szeroki drewniany krzyż, przy którym usytuowano pozłacany ołtarz. W tle ołtarzu widać górską panoramę, charakterystyczną dla regionu Witzenberg.

Architekci konstruując budynek inspirowali się fragmentem psalmu 37 :

(6)Twoja sprawiedliwość – jak najwyższe góry;
Twoje wyroki – jak Wielka Otchłań:
niesiesz, Panie, ocalenie ludziom i zwierzętom.

(7)Jak cenna jest Twoja łaska,
synowie ludzcy przychodzą do Ciebie,
chronią się w cieniu Twych skrzydeł

Wnętrze ma ponad 420 metrów kwadratowych, a wystrój jest minimalistyczny i delikatny. Kilkanaście drewnianych ławek, wypolerowana biała posadzka i kilka krzyży zlokalizowanych w najważniejszych punktach kaplicy.