fot. Łukasz Gdak

BRAMA POZNANIA JUŻ OTWARTA

Pierwszego maja dla zwiedzających otwarto Bramę Poznania – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, w którym dowiedzieć się można jak powstała Polska. Kanciaste muzeum zbudowano na Śródce, niewielkiej dzielnicy Poznania. Budynek został połączony specjalną kładką z Ostrowem Tumskim – wyspą na której znajduje się poznańska Katedra, mieszcząca groby pierwszych polskich władców.

Budynek ICHOT-u zaprojektowało krakowskie biuro architektoniczne Ad Artis Architects. Projektanci nadali obiektowi nowoczesną formę. Betonowa elewacja budynku kontrastuje ze stojącymi obok kamienicami i zabytkowymi kościelnymi zabudowaniami.

Każdy z elementów architektonicznych obiektu został przemyślany. Widać to już na samym początku. Zwiedzający, zbliżając się do wejścia, prowadzeni są specjalnie zaprojektowaną drogą. Stopniowo staje się ona coraz węższa i coraz głębiej wcina się w nasyp przed obiektem, przyjmując kształt charakterystycznej wstęgi. Wstęga ta prowadzi wprost do szczeliny w bryle obiektu, która kadruje widok na katedralne wieże. Ten architektoniczny zabieg ma symbolicznie łączyć Bramę Poznania z przestrzenią wyspy tumskiej.

Co w środku? Ekspozycja ma charakter dwuczęściowy. Pierwsza część to przede wszystkim multimedialne instalacje. Usytuowano je w czterech salach. Ich zadaniem jest dostarczenie narzędzi (multimedia, dźwięk i interaktywna projekcja) do interpretacji części drugiej – ta z kolei ma postać realnych obiektów, które znajdują się na Ostrowie Tumskim.

W czterech tematycznych salach, nazwanych: Gród, Woda, Złoto i Witraż na zwiedzających czeka podróż przez epoki. Będą oni mogli poznać losy zlokalizowanych na Ostrowie Tumskim zabytkowych obiektów.

Warto też odwiedzić dach budynku głównego. Umieszczony został na nim taras, z którego rozpościera się  cudowny widok na cały Poznań.