Brazylijska willa na klifie. Jej wnętrze jest otwartą przestrzenią!

Brazylijska willa jest nową realizacją pracowni architektonicznej pochodzącej z Brazylii — Studio MK27 prowadzonej przez architekta i reżysera Marcia Kogana. Jej wnętrze jest prawie w 100 procentach otwartą przestrzenią przypominającą kadr szerokokątnej kamery. Minimalna różnorodność użycia materiałów czyni obiekt wyjątkowym.

Nowy projekt o nazwie „Vista House”  znajduje się w brazylijskiej prowincji Bahia w malowniczej nadmorskiej miejscowości Trancoso. Dom o powierzchni 750 metrów kwadratowych zlokalizowany jest na klifie o wysokości 46 metrów. Fragment krajobrazu  jako klif sam w sobie był architektonicznym wyzwaniem dla pracowni ze względu na nieustanne działanie korozyjne graniczących z nim wód oraz mikroklimat, który wymagał zastosowania wytrzymałych materiałów.

„Z perspektywy lotu ptaka dość długa bryła ma na celu wykadrowanie krajobrazu niczym szerokokątny aparat fotograficzny” – mówią przedstawiciele Studio MK27.

Materiały użyte przez pracownie to głównie cement połączony z drewnem. Cały obiekt pokryty jest ręcznie robionymi klepkami z drewna eukaliptusowego, natomiast dach pokryto drewnianymi gontami wykonanymi w taki sam sposób. Przy willi nie zabrakło również basenu otoczonego przez tropikalną przyrodę.

Brazylijska willa projektowana była tak, by wnętrze jak najlepiej korespondowało z zewnętrzem. Architekci inspirowali się przy projektowaniu otaczającym środowiskiem jak i tropikalnym klimatem. Spadzisty dach o długość 60 metrów jest szeroki na około 15 metrów. Wieńczy on tylko dwie niewielkie zamknięte przestrzenie wewnątrz, w których mieszczą się kuchnia oraz główna sypialnia.

Reszta rezydencji została zbudowana jako przestrzeń typu „indoor-outdoor”, w której znajdują się pozostałe cztery sypialnie, łazienka oraz spore otwarte pomieszczenie dzienne, czyli część wspólna. Architekci pomyśleli również o możliwej potrzebie zachowania prywatności. Wbudowali przesuwane po całej długości pomieszczeń tam, gdzie powinny być normalnie ściany rolety, dzięki którym można uchronić się  np. od promieni słonecznych.

Cały projekt wnętrza bryły poprzez użycie kremowych odcieni kolorów, drewna i betonu jest bardzo spójny wizualnie z otaczającym dzikim krajobrazem miejsca. Materiał, jakiego użyli do stworzenia wewnętrznych konstrukcji jest Viroc — płyta kompozytowa z drewna i betonu.

O pracowni:
Studio MK27 – mieszczące się w mieście São Paulo, zostało założone pod koniec lat 70. przez architekta Marcio Kogana, a obecnie składa się z 30 architektów i różnych współpracowników z całego świata. Sam Kogan jest honorowym członkiem AIA (American Institute of Architecture), profesorem Escola da Cidade w São Paulo i Politecnico di Milano, został uznany przez magazyn Época za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób w Brazylii, znalazł się na liście “Wallpaper’s 150 Famous for 15 Years”

Czytaj też: Beton | Drewno| Kamień  | Brazylia | whiteMAD na Instagramie  

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://studiomk27.com.br
Zdjęcia: Fernando Guerra