Brodka tworzy eksperymentalne wideo. Bądź jego częścią!

Brodka jest artystką, która świadomie kształtuje swój wizerunek. W twórczości często sięga po eksperymentalne rozwiązania, których efekty słychać w jej piosenkach i widać w teledyskach. Teraz artystka zaprasza kreatywnych twórców do udziału w konkursie XPS Revolt by Brodka. Wybrani twórcy będą mogli współtworzyć z nią tajemniczy projekt wideo.

W pracach artystek i artystów uwielbiamy, kiedy wychodzą poza schematy, sięgają po nowe, często zaskakujące rozwiązania. Dzięki swojej otwartości oraz kreatywności, mogą się rozwijać i pozytywnie wpływać na twórczość innych. Przykładem jest Brodka, której muzyczne i wizualne dokonania przełamują standardy. Nie dziwi nas, że to właśnie Brodka została ambasadorką konkursu XPS Revolt dla wszystkich cyfrowych twórców. Konkurs, do którego Brodkę zaprosiły marki Dell i Intel, stwarza okazję, by wzbić się na wyżyny kreatywności i zaproponować coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. O co chodzi? Uczestnicy konkursu mają przygotować prace, w których pokażą swoje rozumienie piękna, wolności oraz mocy tworzenia. Technika wykonania pracy jest dowolna. Ważne, by było to cyfrowe dzieło, które będzie można przypisać do jednej z czterech kategorii: Dźwięk, Obraz, Ruch lub Znak.

Aby lepiej zrozumieć ideę konkursu, Brodka wspólnie z reżyserem Przemkiem Dzienisem stworzyła teaser zapowiadający wydarzenie. To trwająca kilkadziesiąt sekund produkcja, której akcja toczy się w laboratorium. Minimalistyczna przestrzeń, futurystyczne outfity i jedna bohaterka – Brodka. Artystka na wideo jawi się jako plastyczna masa, którą można dowolnie przekształcać i modyfikować tworząc nowe dzieło. Modyfikacji dokonują ubrani w żółte kombinezony laboranci. Jest futurystycznie, intrygująco i pięknie!


Teaser to swego rodzaju podpowiedź, jakiej estetyki Brodka oczekuje od zgłaszanych prac. Kolejną podpowiedzią mogą być teledyski „Hey Man” i „Game Change”, które Brodka przygotowała również z Przemkiem Dzienisem. W tym ostatnim klipie ważne znaczenie ma brutalistyczna architektura, która stanowi tło dla elektronicznej muzyki. Brutalizm, jako nurt modernizmu nie pozostawia nikogo obojętnym – ma tylu zwolenników, co przeciwników. W „Game Change” dostrzec można charakterystyczne motywy tego nurtu, jak monumentalne konstrukcje z betonu i wszechobecną szarość. Jedni to kochają, inni nienawidzą. Ale właśnie takie kontrasty mogą być źródłem twórczej inspiracji.

Kreatywności nie da się nauczyć w szkole. Pojawia się tu i teraz, a kształtują ją wiedza, otwartość, doświadczenie, odwaga i odrobina szaleństwa. Swoją kreatywność można manifestować w dźwięku czy obrazie; nawet zestawiając ze sobą z pozoru błahe przedmioty tworzy się inspirujące dzieło sztuki.

Szukając natchnienia warto też być otwartym na dokonania innych twórców. Zobaczcie, co zrobiła Björk w teledysku do piosenki “Utopia”. Islandka połączyła w nim baśniowy, cyfrowy świat z elementami folkowymi. Innym przykładem jest piosenkarka Grimes i teledysk do “Shinigami Eyes”. Artystka wykorzystała tu pełen wachlarz elementów sztuki. W kadrach klipu można dostrzec typografię, grafikę, rzeźbę i dzieła cyfrowe. Grimes w teledysku jest wirtualną wojowniczką, która przemierza cyfrowy świat szukając miłości. To wirtualna uczta dla oczu. Posłuchaj tych kawałków z zamkniętymi oczami. Niech wyobraźnia robi swoje!

Konkurs XPS Revolt by Brodka trwa od 17 stycznia do 4 marca i podzielony jest na sześć etapów. Część jest już zakończona, ale wciąż, co tydzień można przesyłać swoje zgłoszenia (maksymalnie 3 na cały konkurs) w dowolnie wybranych kategoriach konkursowych. Pierwsze wyróżnione przez Brodkę prace można zobaczyć na stronie xpsrevolt.pl w zakładce “EVOteka”. Z każdego etapu wyróżnianych jest 10 osób, które otrzymują pakiety muzyczne zawierające m.in. płyty winylowe i CD z autografem Brodki. Po zakończeniu ostatniego etapu, jury pod przewodnictwem Brodki wybierze spośród wszystkich wyróżnionych wcześniej prac cztery najlepsze, których autorki i autorzy zostaną nagrodzeni najnowszymi laptopami Dell XPS 13 na platformie Intel EVO oraz będą mogli współtworzyć jej eksperymentalne wideo. To dobra okazja, by wykorzystać swoje umiejętności i mieć szansę na udział w eksperymentalnym projekcie Brodki, jakiego jeszcze nie było.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać przez formularz na stronie xpsrevolt.pl. Konkurs wspiera firma Intel, producent wysokiej jakości procesorów oraz marka Dell, która w swoim portfolio ma komputery dla najbardziej wymagających użytkowników i twórców.

Czytaj też: Technologia | Ciekawostki | Grafika | Identyfikacja wizualna | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z marką Dell oraz marką Intel.

źródło zdjęć: materiały prasowe