Brooklyn Tower. Nowy najwyższy wieżowiec na Brooklynie.

Brooklyn Tower  jest to nowy projekt od pracowni architektonicznej SHoP Architects. Znajduje się w Nowym Jorku na Brooklynie pod adresem 9 DeKalb Ave, Brooklyn, NY 11201. Wieżowiec powstał w wyniku połączenia przyziemia z zabytkowym gmachem Dime Savings Bank of Brooklyn z 1908 roku. 

Obiekt stał się pierwszym pierwszym wieżowcem od pracowni SHoP Architects w dzielnicy Brooklyn i jednocześnie jednym z najwyższych budynków zaprojektowanych przez pracownię. Mierzy on 325 metrów wysokości. Posiada aż 93 piętra, mających łącznie 51.600 metrów kwadratowych całkowitej powierzchni.

Elementy z wnętrza banku w tym sześciokątne kształty i geometryczne wzory wpłynęły na formę wieży i sposób wykończenia elewacji. Wieżowiec ma szerszą podstawę niż wiele innych wieżowców po drugiej stronie East River, z których część napotkała problemy techniczne spowodowane między innymi silnymi wiatrami. Zdaniem Gregga Pasquarelli’ego, założyciela pracowni SHoP Architects, szerszy kształt wieżowca pozwoli uniknąć podobnych problemów.


W budynku od 53 piętra w górę mieścić się będą głównie apartamenty. Na niższych piętrach znajdą się mniejsze mieszkania, a u jego podnóża w budynku dawnego banku znajdziemy ponad 9 300 metrów kwadratowych powierzchni handlowej.

Do budynku prowadzą dwa wejścia: pierwsze od ulicy Fleet Street jest przeznaczone na wejście do części mieszkalnej. Wnętrza wejść zaprojektowane są przez Kristę Ninivaggi z Woods Bagot, w których zastosowano marmur i atrium o podwójnej wysokości. Drugie wejście prowadzi do części handlowej i przechodzi przez odrestaurowany budynek Dime Savings Bank na przedłużeniu ulicy Flatbush Avenue.

Gachot Studios zaprojektowało wnętrza mieszkań w wieży, w której znajduje się 150 apartamentów i 400 mieszkań. Na dachu banku na piętrze o nazwie Dome Pool and Terrace znajdują się trzy baseny, a na 66 piętrze wieżowca powstanie najwyżej położone boisko do koszykówki na świecie.

Najwyższe budynki Nowego Jorku: 
– World Trade Center – 541,3 metrów wysokości
– Central Park Tower – 472 metrów wysokości
– Stainway Tower – 435 metrów wysokości
– 432 Park Avenue – 426 metrów wysokości
– Empire State Building – 381 metrów wysokości
– Bank of America Tower – 366 metrów wysokości
– Brooklyn Tower – 325 metrów wysokości
– Three World Trade Center – 329 metrów wysokości
– Chrysler Building – 320 metrów wysokości
– New York Times Building – 319 metrów wysokości

Dla porównania najwyższy budynek w Polsce ( i zarazem w całej Unii Europejskiej) – VARSO – mierzy „zaledwie” 310 metrów wysokości.

Warto dodać, że niedawno opisywaliśmy inny wieżowiec autorstwa ShoP Architects, który powstał przy Central Parku. O najsmuklejszym wieżowcu świata przeczytacie TUTAJ: https://www.whitemad.pl/najsmuklejszy-wiezowiec-swiata-nowy-jork/ 

O pracowni:
ShoP Architects — pracownia architektoniczna z siedzibą w Nowym Jorku założona w 1996 przez Gregga Pasquarelli’ego, Christophera Sharples’a, Corena Sharples’a, Kimberly Holden i Williama Sharples’a. Zatrudnia około 180 pracowników, których prace były wystawiane na całym świecie i znalazły się w stałej kolekcji Museum of Modern Art. Jedna z najbardziej wpływowych pracowni architektonicznych na świecie.

Czytaj też: Stany Zjednoczone | Nowy Jork | Wieżowiec | Szkło | whiteMAD na Instagramie

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://www.shoparc.com
Wizualizacje: https://www.shoparc.com