Browar Bernard. Dawny browar zmieniony w centrum turystyczne!

Browar Bernard to jeden z najstarszych czeskich browarów. Jeden z budynków dawnej piwowarni został właśnie wyremontowany i przebudowany tak, by mógł pełnić funkcję edukacyjno-kulturową, dzięki której goście lepiej poznają tradycje piwowarskie. Celem Centrum Wycieczkowego Bernard jest wzbogacenie doświadczeń związanych z odwiedzaniem browaru oraz zapewnienie przytulnego otoczenia dla relaksu, miejsca, w którym można posiedzieć z przyjaciółmi. Visitor Center z ekspozycją, sklepem i piwiarnią zaprasza lokalnych smakoszy z Humpolec i sąsiednich miejscowości, a także gości i wycieczki z dalszych zakątków kraju i świata.

Wnętrze inspirowane jest przemysłowym charakterem browaru, z typowymi oknami słupowymi i witrynami. Atmosferę miejsca buduje czarny cementowy jastrych na ścianach i drewniane meble, a harmonijnie kontrastują z nim miedziane elementy na barze, oświetlenie i elementy konstrukcyjne. Atrakcją wnętrza są ściany wykonane z butelek po piwie osadzonych w metalowych ramach. Ten element wystroju służy również jako przegroda pomiędzy różnymi przestrzeniami. Światło przechodzące przez szkło butelek tworzy magiczną grę cieni i barwi wnętrze miodowym odcieniem piwa.

Ściana z butelek piwa z logo browaru jest również kluczowym motywem przy wejściu do nowo wybudowanej dobudówki recepcyjnej. Z recepcji przechodzimy przez korytarz łączący do zabytkowego budynku browaru. Tutaj zwiedzający mogą zapoznać się z historią piwa Bernard i unikalnymi procesami warzenia poprzez interaktywną wystawę. Ceglane sklepienia i ściany tej przestrzeni zostały zachowane w surowej formie, a wystawa przypomina pierwotny wygląd chłodni. Na piętrze znajduje się również mała sala kinowa i toalety.


Sala piwowarska na kolejnym piętrze została zaprojektowana tak, aby była jak najbardziej wielofunkcyjna. Przestrzeń można podzielić na dwie lub trzy części za pomocą ruchomych drewnianych ścianek działowych. W hali dominuje kwadratowy bar, który jest zdefiniowany przez kolumny i ponownie obramowany przez transparentną dekorację z butelek po piwie. Przez bar można zajrzeć do chłodni z miedzianymi zbiornikami wypełnionymi piwem Bernard. Na ścianach zastosowano ciepłą beżową wylewkę. Kształt sufitu nawiązuje do historii budynku – drewniane łuki kopiują sklepienia z drugiego piętra, kontynuując tym samym charakter dawnych chłodni.

W przestrzeni piwiarni, zajmującej całe czwarte piętro, dominuje bar z podwieszonymi miedzianymi zbiornikami na piwo. Pochylona drewniana podłoga wprowadza do przestrzeni wrażenie dynamiki. Bar jest osadzony na wbudowanej antresoli, w którą wmontowano również urządzenia sanitarne. Atmosfera piwiarni jest spokojniejsza niż w poprzednich pomieszczeniach, co zostało wsparte doborem materiałów. Na ścianach zastosowano czarny jastrych cementowy i ciemne zasłony. W tym przypadku dekoracje wykonane z butelek po piwie Bernard pełnią rolę ścianek działowych.

Oświetlenie dachu zapewnia przede wszystkim system ściemnialnych reflektorów ledowych. Uzupełniają je charakterystyczne, a zarazem proste designerskie lampy Bomma’s Tim z miedzianymi detalami. Na ścianach lokalnie umieszczono miedziane paski, na które skierowane są lampy ścienne, tworzące pośrednio ciepłe, miodowe refleksy. Odnowione meble są częścią ogólnej koncepcji “Old meets New”, gdzie nowe spotyka się z historią. Piwiarnia połączona jest z nowo wybudowanym tarasem, który otwiera się na panoramę Humpolec. Jak wam się podoba Browar Bernard po przebudowie?

źródło: Browar Bernard / B² Architecture (www.b2architecture.eu) / Alex Shoots Buildings  (www.alexshootsbuildings.com)

Czytaj też: Czechy | Historia | Zabytek | Styl loftowy we wnętrzach | Wnętrza | Muzeum