fot. Echo Investment

Browary Warszawskie wygrywają konkurs SARP na najlepszy obiekt w Polsce

Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Roku SARP 2021. Główną nagrodę – Grand Prix zdobyły Browary Warszawskie, które zbudowane zostały przez Echo Investment według projektu JEMS Architekci.

Nagroda Roku SARP to jedno z najważniejszych architektonicznych nagród w Polsce. W ostatniej edycji nagrodę Grand Prix zdobyły Browary Warszawskie. Jury przyznało też nagrody w siedmiu innych kategoriach.

Nagroda Roku SARP przyznawana jest od 1983 roku. Wyboru najlepszych realizacji dokonuje jury na podstawie zgłoszeń przesłanych przez architektów, oddziały SARP, inwestorów, redakcje magazynów oraz organy administracji publicznej.

Browary Warszawskie to unikalna przestrzeń położona w Śródmieściu Warszawy, która łączy w sobie przestrzenie biurowe, usługowe, handlowe, mieszkalne z przestrzeniami otwartymi dla wszystkich mieszkańców. Zrewitalizowany teren jeszcze kilka lat temu był ruiną, dziś dzięki restauracjom i kawiarnią ponownie tętni życiem. Projekt rewitalizacji miejsca przygotowali architekci z pracowni JEMS Architekci.

W konkursie o Nagrodę Roku SARP Browary Warszawskie nominowane były w kategorii przestrzeń publiczna. Jury konkursu przyznało mu pierwsze miejsce w tej kategorii uzasadniając:

Nagrodę przyznano za rozwiązanie spajające teren „Browarów Warszawskich” czyli systemu przestrzeni publicznych wykreowanych jako siatka ulic, w tym historycznego fragmentu ulicy Krochmalnej – ciężko doświadczonej urbanistycznie – pociętej w latach powojennych na kilka nie powiązanych ze sobą fragmentów, a także placów i ogrodów, wkomponowanych w istniejącą tkankę miejską między ulicami Grzybowską i Chłodną. Świetnie wykorzystano jako punkty węzłowe zachowane budynki dawnego Browaru, a wszystkie elementy zostały optymalnie połączone i funkcjonują jako układ wspólny, komplementarny. W efekcie końcowym Projektantom udało się wykreować fragment nowoczesnego miasta, zintegrowanego z otaczającymi terenami dzielnicy, fragment o sprecyzowanym funkcji i charakterze jednak nawiązujący, przy zastosowaniu współczesnych rozwiązań i materiałów, do historii miejsca, jego industrialnego charakteru.

Apartamenty Przy Warzelni na terenie Browarów Warszawskich

Obiekt był nominowany również w kategorii budynek mieszkalny wielorodzinny, a dokładniej Apartamenty Przy Warzelni. Jury 38. edycji konkursu Nagrody Roku SARP 2021 zdecydowało, że projekt JEMS Architekci zasługuje na zwycięstwo i w tej kategorii. Dodatkowo Browary Warszawskie zdobyły też nagrodę Grand Prix.

W kategorii budynek mieszkalny jednorodzinny zwyciężył Dom Rozcięty POZ_4 projektu PL. Architekci.

W kategorii architektura w przestrzeni dziedzictwa zwyciężyła Cukrownia Żnin projektu Bulak Projekt / Arche – o tej genialnej inwestycji pisaliśmy niedawno TUTAJ.

W kategorii budynek kultury zwyciężyła siedziba Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie projektu Konior Studio.

W kategorii budynek biurowy, oświaty lub administracji zwyciężyła Szkoła Podstawowa numer 400 w Warszawie projektu Pracownia Bujanowski Architekci.

W kategorii inny budynek użyteczności publicznej zwyciężyła modernizacja i przebudowa sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku projektu Grupa 5 Architekci – więcej o tej wyjątkowej realizacji pisaliśmy TUTAJ.

Czytaj też: Warszawa | Renowacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Ogrodownia, Echo Investment, źródło: materiały prasowe