Brutalistyczna wiata na Westerplatte ocaleje? Chcą, by była zabytkiem

Betonowa wiata autobusowa na Westerplatte ma zostać zlikwidowana. Zapowiedziały to władze Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które chcą całemu Westerplatte przywrócić zagospodarowanie terenu, przypominające stan na 1939 r. Betonowa wiata zbudowana została w latach 60., dlatego nie wpisuje się w koncepcję zmian. O sprawie powiadomili dziennikarze serwisu Trojmiasto.pl.

Gdańscy społecznicy chcą uchronić wiatę przed wyburzeniem i zapowiedzieli rozpoczęcie starań o wpisanie konstrukcji do rejestru zabytków. Wiata znajduje się na pętli autobusowej Westerplatte i zbudowana została w chwili powojennego zagospodarowania całego obszaru. Wtedy zbudowano infrastrukturę terenu, która jest wykorzystywana przy różnych uroczystościach. Wtedy też (1966 r.) odsłonięto Pomnik Obrońców Wybrzeża, nad którego projektem pracowali Adam Haupt, Franciszek Duszeńko i Henryk Kitowski.

Wiata posiada cenne walory architektoniczne. Jest przykładem brutalizmu w architekturze. To prosta konstrukcja z betonu o długości kilkudziesięciu metrów, z zadaszeniem, na którym widać szalunek.

Zobacz: Tak będzie wyglądać Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Wiatą zarządza Muzeum II Wojny Światowej. Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska poinformował, że „Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej realizuje inwestycję, która swym zakresem obejmuje działkę z wskazaną wiatą. Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków opracowywana obecnie dokumentacja projektowa obejmować swym zakresem będzie m.in. likwidację betonowej wiaty przystankowej. Przewidywane uzyskanie pozwolenia na realizację dla tego zakresu prac powinno nastąpić w II połowie przyszłego roku”.

Sprawdź

Plany potwierdza Muzeum II Wojny Światowej, które na pytanie zadane przez Trojmiasto.pl stwierdza:

Wiata w aktualnym miejscu koliduje z historycznym obrazem Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Z tego powodu obiekt zostanie zdemontowany. Środki publiczne przewidziane na realizację Muzeum Westerplatte są środkami celowymi przeznaczonymi na przywrócenie wyglądu Westerplatte z okresu Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Elementy zdemontowanej wiaty mogą zostać udostępnione miastu Gdańsk lub innym publicznym instytucjom, które wyrażą takie zainteresowanie – cytuje odpowiedź Dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej serwis.

Bronić konstrukcji chcą członkowie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, którzy zapowiedzieli wystosowanie wniosku do konserwatora zabytków o wpisanie brutalistycznej wiaty do rejestru zabytków. Wpis do rejestru uchroniłby wiatę przed wyburzeniem. Forum wskazuje, że wiata stanowi przykład oryginalnego założenia z lat 60. i towarzyszyła już wielu pokoleniom, które przyjeżdżały zwiedzać Westerplatte. Jeśli być konsekwentnym, to również sam Pomnik Obrońców Wybrzeża powinien zostać wyburzony, wszak zbudowany on został w latach 60., a nie 30. XX wieku. Nie jest więc elementem przedwojennego założenia.

Czy brutalistyczna wiata powinna pozostać? Niżej publikujemy sondę.

Betonowa wiata autobusowa na Westerplatte powinna...

View Results

Loading ... Loading ...

źródło: Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej: FRAG, Trojmiasto.pl, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

zdjęcia: redakcja whiteMAD

Czytaj też: Gdańsk | Brutalizm | Gdańsk | Komunikacja miejska | Zabytek | Historia | whiteMAD na Instagramie