fot. Michał Anjelkowicz, wikimedia.org, licencja CC 3.0

Brutalistyczny wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu

Obok tego budynku nie sposób przejść obojętnie. Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu ma równie wielu przeciwników, co fanów, zakochanych w jego brutalistycznej formie. Niegdyś symbol rozwijającej się Jugosławii dziś popada w ruinę.

Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu został zaprojektowany w 1977 roku przez architekta Mihajlo Mitrovicia. Obiekt składa się z dwóch wież połączonych na szczycie. Wysokość do dachu wynosi 115 metrów, a do najwyższego punktu 140 m, co czyni go czwartym co do wielkości budynkiem serbskiej stolicy.

Gmach znajduje się w dzielnicy Nowy Belgrad, tuż obok autostrady Braterstwa i Jedności, która biegnie od Słowenii po Macedonię. Zachodnia Brama Belgradu została oddana do użytku w 1980 roku. Ówcześnie była symbolem prężnie rozwijającego się miasta i witała podróżujących do centrum.

Budynek powstał jako połączenie funkcji mieszkalnych i biurowych. Jedna z wież licząca 26 pięter była siedzibą firmy Genex, która zajmowała się eksportem towarów. To właśnie od nazwy tej firmy wzięło się popularne określenie budynku “Genex”, którym najczęściej posługują się mieszkańcy. W drugiej wieży o 30 kondygnacjach znalazły się mieszkania. Na szczycie całej konstrukcji zbudowano okrągłą platformę widokową, w której działała restauracja. Co ciekawe, goście mogli tam odpoczywać siedząc wygodnie na obrotowej konstrukcji, podziwiając za oknami różne zakątki regionu. Pełen obrót platformy trwał godzinę, jednak mechanizm szybko uległ uszkodzeniu.

fot. Petar Milošević, wikimedia.org, licencja CC BY-SA 4.0

Jakie są losy budynku? Dziś część mieszkań ma swoich lokatorów. Jednak stan techniczny budynku pozostawia wiele do życzenia. Jest szansa, że obiekt zostanie wyremontowany. W listopadzie 2021 roku gmach objęto ochroną i uznano mianem zabytku kultury. Na początku 2023 roku naprawiono ogromny zegar cyfrowy na szczycie wieżowca. Z kolei 6 lutego tego roku biurowa część wieżowca została kupiona za około 20 mln euro przed lokalnego przedsiębiorcę hotelarskiego. Czy rozpocznie się remont? Póki co inwestor nie przedstawił konkretnych planów naprawczych obiektu.

źródło: Emporis.com

Czytaj też:  Brutalizm  | Modernizm | Ciekawostki | Historia | whiteMAD na Instagramie