Bryza. Salon fryzjerski w Katowicach zaprojektowany przez pracownię IN

Bryza to nowy projekt salonu fryzjerskiego w centrum Katowic, zaprojektowany przez Pracownię Artystyczną IN. Przestrzeń pełna wdzięcznych jasnych kolorów, uzupełniona rozmytym błękitem na posadzkach i słonecznym drewnem.
Architekci starali się, aby projekt emanował czystością i bielą, był neutralnym tłem, ale jednocześnie wnosił do przestrzeni faktury i kształty. Przestrzenie beauty zazwyczaj potrzebują spokoju, odpowiednich kolorów, oświetlenia, po to aby prezentowane tam stylizacje, koloryzacje… oddawały swój autentyczny wygląd. Wnętrza wypełnia mieniąca się błękitami, mglista posadzka, wprowadzająca lekką barwę, która podkreśla biel ścian. W przestrzeni wejściowej umieszczona została reprezentacyjna lada, której rzeźbiarska i geometryczna jasna forma, dopełnia drewnianą zabudowę z akcentami w postaci przybrudzonego złota. W tej strefie salonu Bryza mieści się także część poczekalni. Siedzisko oplecione w figlarną tkaninę oraz stoliki polskiej marki – Salak Studio (meble od Salak Studio kupicie w naszym sklepie, klikając TUTAJ).

Główna część została centralnie zaaranżowana, aby pomieścić tam pięć stanowisk fryzjerskich, których konsole zostały specjalnie zaprojektowane z użyciem obłych form wykończonych drewnem oraz delikatnych cienkich złotych ram luster, a także płynnych kształtów powiększających wnętrze. Kształt pojawia się także na centralnej ścianie, lekko ozdabiając całość pomieszczenia, które dodatkowo uzupełnione zostało nieco pałacowym żyrandolem, w połączeniu z nowoczesnym oświetleniem.
Część ostania to strefa relaksu, w której umieszczone zostały myjki oraz labor. Miejsce to, w kontraście do poprzedniej sali, jest ciemniejsze i oświetlone lżejszym światłem, aby przebywające tam osoby mogły na chwilę odpocząć. Ściany ponownie wypełnione zostały wzorami, tym razem w postaci giętego drewna ułożonego w centryczne elementy, z mocnym akcentem świetlistego brązu.
O architektach: 
IN to autorskie studio projektowe Diany Żurek i Gutka Girka zajmujące się kompleksowym projektowaniem wnętrz oraz grafik komputerowych. W swoich wnętrzach duży nacisk kładą na funkcjonalność oraz estetykę, a także starają się wprowadzać w nie magię sztuki, za pomocą własnych koncepcji artystycznych oraz dzięki współpracy z licznymi artystami. Prowadzą także blog, w którym lirycznie opisują swoje podejście do architektury, sztuki i designu, próbując zintegrować osobiste obserwacje z projektowaną przestrzenią.Diana Żurek, architekt – Absolwentka Politechniki Krakowskiej, kształcąca się także na uczelni Politecnico di MIlano we Włoszech na wydziale architektury. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w znanych biurach architektonicznych za granicą w tym Kengo Kuma, Tokio oraz Cobe, Kopenhaga.W Polsce zajmowała się również projektowaniem wystaw muzealnych, m. in. współtworząc prestiżowy projekt wystawy „Dama z Gronostajem” w MNK. Pozwoliło jej to poznać sposoby na szukanie rozwiązań niestandardowych i niebanalnych, posiadających indywidualny klimat i nastrój.  Długoletni związek z branżą mody oraz fotografii pozwolił jej na poznanie tajników produkcji sesji zdjęciowych, w tym  przygotowywania scenografii dla firm komercyjnych. Prywatnie pasjonuje się grafiką użytkową, designem i pisarstwem starając się implementować swoje zainteresowania w projekty, aby nadać im spersonalizowany charakter, nie tylko poprzez aranżacje, ale także identyfikację graficzną. Projektując czerpie inspiracje z japońskiego stylu, a także przełomu  dwudziestolecia międzywojennego i modernistycznego tła.

Bartosz /Gutek/ Girek, architekt – ukończył wydział architektury na Politechnice Krakowskiej. Studiował również w Portugalii i we Włoszech na wydziale architektury i urbanistyki, poznając europejskie standardy, co wykorzystał w swojej pracy dyplomowej uzyskując ogólnopolskie i międzynarodowe wyróżnienie. Pracował w cenionych biurach architektonicznych takich jak Dominique Perault, Paryż oraz NL Architekt, Amsterdam. W Polsce zajmował się głównie branżą architektoniczną, uczestnicząc przy projektach budynków jednorodzinnych i użyteczności publicznej. Do projektowania podchodzi w niezwykle pragmatyczny i solidny sposób, wyszukując najbardziej efektywnego rozwiązania pod względem funkcjonalnym i użytkowym, przedstawiając oba te czynniki w nowoczesnej, interesującej formie dostosowanej do celu. Jest ogromnym pasjonatem miasta i społeczeństwa i ich wzajemnych korelacji, dlatego w każdym projekcie nawet w najmniejszej skali, stara się tworzyć z myślą o ludzkim użytkowaniu przestrzeni, za pomocą prostych lecz nie monotonnych brył i  autentycznych elementów.
Czytaj też: Katowice | Wnętrza | Modernizm | Zdrowie | Polscy projektanci

 

źródło: materiały prasowe / http://come-in.pl/