Brzydka czy piękna? Betonowa willa od niemieckiego architekta

Arno Brandlhuber to niemiecki architekt, który znany jest ze swoich betonowych projektów. Jedna z jego ciekawszych realizacji znajduje się w Urugwaju.

Dom położony jest w letniskowej miejscowości Rocha w Urugwaju, która na co dzień liczy 3 tysiące mieszkańców. W sezonie miasto zapełnia się turystami, których w szczytowym momencie może być nawet 30 tysięcy. Dlatego w miasteczku powstało wiele wypoczynkowych domów. Jednym z nich jest właśnie betonowy dom od Arno Brandlhubera.

Zbudowany dom intryguje. Z jednej strony przypomina niedokończoną konstrukcję, a z drugiej został bardzo przemyślanie zaprojektowany. Architekt podzielił wnętrze na trzy poziomy: horyzontalne i wertykalne.

Parter to strefa wejściowa, w której powstały trzy różne pary schodów prowadzące do środka. Tutaj również powstało miejsce dla samochodu i basen. Na piętrze urządzono strefy dzienne, a wyżej sypialnie.

Wertykalny podział powstał po to, aby wydzielić w budynku trzy niezależne strefy. Dzięki takiemu zabiegowi w budynku może jednocześnie przebywać właściciel, a sąsiednie dwa segmenty może przydzielić znajomym lub wynająć turystom. Jednak część ze stref ciągle pozostała wspólna. W domu jest tylko jedna duża kuchnia, pozostałe strefy mogą korzystać z niewielkiego aneksu oraz grilla na zewnątrz budynku.

zdjęcia: Erica Overmeer