Budki dla jerzyków stały się częścią muralu. W dzielnicy pojawi się kolejnych 100

W piątek na elewacji kamienicy przy ul. Żelaznej 91 w Warszawie zamontowano 6 budek dla jerzyków. Drewniane domki zamontowano tak, aby stały się częścią muralu. Teraz władze dzielnicy chcą, by kolejnych 100 budek pojawiło się na ścianach wolskich budynków.

Domki dla ptaków pojawią się na ścianach budynków zarządzanych przez wolski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami.

Chcemy, aby na wolskich budynkach do przyszłorocznego okresu lęgowego pojawiło się kolejnych 100 budek lęgowych dla jerzyków. Dzisiaj rozpoczynamy naszą akcję montażem pierwszych sześciu budek na kamienicy przy ul. Żelaznej 91. Do tej pory wolski ZGN zamontował ponad 240 budek dla jerzyków, które znajdują się w różnych częściach dzielnicy – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Władze wprost wskazują powód, dla którego montują budki. To komary, ulubiony przysmak jerzyków.

Stawiamy na ekologiczne rozwiązania. W Warszawie nie stosuje się oprysków, gdyż chemikalia są bardzo szkodliwe dla środowiska. Tymczasem jeden jerzyk jest w stanie zjeść nawet 20 tys. komarów dziennie – podkreśla Marcin Kierwiński, poseł na Sejm RP. 

Montaż budek dla jerzyków ma ogromne znaczenie. Masowe remonty budynków w krajach całej Europy doprowadziły do znacznego ograniczenia populacji tego bardzo pożytecznego gatunku. W Polsce jerzyki są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

źródło: Wola Dzielnica m.st. Warszawy