Budowa Monopolis w Łodzi na finiszu. Ceglany kompleks będzie jak nowy

Trwają prace na terenie zabytkowego Monopolu Wódczanego w Łodzi. Pochodzący z 1902 r. kompleks cegła po cegle zmienia się w nowoczesne centrum z biurami, restauracjami, muzeum i teatrem. 

Projekt Monopolis przygotowali architekci z pracowni Grupa 5 Architekci we współpracy z łódzkim biurem Jerzego Lutomskiego. Jego otwarcie nastąpi już za kilka miesięcy. Projekt nie zakładał wyłącznie odrestaurowania historycznych budynków. Dzięki możliwościom współczesnej technologii w Monopolis udało się stworzyć blisko 100-metrowy pasaż, który zlokalizowany jest w centralnym punkcie obiektu. To właśnie tutaj powstanie amfiteatr, restauracje i kawiarnie otwarte dla wszystkich mieszkańców. Co ciekawe, dzięki obniżeniu terenu pasaż jest akustycznie odcięty od zlokalizowanej przy obiekcie Centralnej Osi Łodzi.

Do zakończenia prac pozostało jeszcze kilka miesięcy. Inwestor szacuje, że jest to największa tego typu realizacja w Polsce.

Monopolis jest zlokalizowane u zbiegu dwóch głównych arterii miasta – al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego. Zespół jest dobrze skomunikowany z dworcem Łódź Fabryczna oraz z lotniskiem. Dojazd do autostrady A1 zajmuje 10 minut. W pobliżu Monopolis są przystanki linii autobusowych i tramwajowych.

wizualizacje: