budynek Browaru Huggera

Poznań: zabytkowy budynek Browaru Huggera odzyska swój blask!

Zabytkowy budynek Browaru Huggera to jeden z najciekawszych budynków mieszczących się w sercu Poznania. Projektowany zespół budynków, składający się z budynku Hali Betonowej, jednego z budynków dawnego Browaru Huggera oraz projektowanego łącznika naziemnego pomiędzy wymienionymi budynkami, usytuowany jest przy parku Wilsona w Poznaniu w historycznej dzielnicy Łazarz około 400m na zachód od Dworca Głównego.

Głównym założeniem projektu jest rozbudowa zabytkowego budynku Hali Betonowej i budynku Browaru Huggera o nowe funkcje i elementy wraz z jednoczesnym przywróceniem pierwotnego wyglądu budynków. Dodanie łącznika naziemnego umożliwi zmianę funkcji całego zespołu. Łącznik pomiędzy budynkami ma wtopić się w Park dzięki zaprojektowaniu dachu odwróconego pokrytego żwirem, wycofaniu fasad względem budynku Hali Betonowej oraz szklanej elewacji odbijającej światło. Elewacja frontowa budynku Browaru tworzy wizualne zatrzymanie osi widokowej wzdłuż dojazdu od strony ul. Śniadeckich, natomiast Hala Betonowa zamyka poprzeczną oś Parku. Przywrócenie dawnych osi widokowych, likwidacja dobudówek, odtworzenie kolorystki elewacji, odbudowa szerokich schodów od strony Parku Wilsona, odsłonięcie pierwotnych sufitów i stolarki okiennej przywróci dawny blask budynków w unowocześnionej formie.

Nowe elementy kompozycji zostały zaprojektowane w taki sposób, aby jak najmniej ingerować w zabytkowy charakter budynku. W założeniu stanowią one nowoczesne, minimalistyczne dodatki o wysokiej klasie detalu. Zabytkowa Hala Betonowa i budynek dawnego Browaru Huggera przywrócą dawną świetność i stworzą nową jakość na mapie poznańskiego Łazarza.

O architektach: 
CDF ARCHITEKCI – biuro projektowe CDF Architekci istnieje na rynku usług projektowych od czerwca 1995 roku. Powstało z inicjatywy Karola Fiedora – założyciela i prezesa zarządu spółki. Od początku działalności projektanci biura starają się tworzyć obiekty wyróżniające się wysoką jakością i ponadczasową formą. Przez kolejne lata dorobek projektowy firmy stopniowo powiększa się o kolejne wysokiej klasy budynki biurowe, hotele, obiekty przemysłowe, osiedla mieszkaniowe oraz wielofunkcyjne kompleksy komercyjne.

Czytaj też: Architektura | Architektura w Polsce | Poznań | Zabytek | Historia | Renowacja

Funkcja: biurowo-usługowa / Poznań: zabytkowy budynek Browaru Huggera odzyska swój blask!
Rozpoczęcie budowy: 2021
Adres: ul. Matejki/ Śniadeckich, Poznań
Inwestor: Garvest
Powierzchnia całkowita: 4480,55 m2
Powierzchnia użytkowa: 2011,60 m2
Kubatura: 14 484,00 m3
Wysokość: 11,83m
Projektant: CDF ARCHITEKCI
Konstrukcja: BUD-EKSPERT
Instalacje sanitarne: TERMO STUDIO
Instalacje elektryczne: SPP POPRAWA
Architektura wnętrz: DOT INTERIORS
Projekt oświetlenia- QLAB Laboratory of Light