Budynek dworca kolejowego Goczałkowice-Zdrój po remoncie

To ponad stuletni obiekt. Budynek dworca Goczałkowice-Zdrój zbudowany został w latach 90 XIX wieku. Obiekt położony jest na trasie kolejowej, która łączy Katowice i Bielsko-Białą.

Jeszcze kilka lat temu jego stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Budynek dworca Goczałkowice-Zdrój przejęła gmina, która przeprowadziła jego generalny remont. Dziś ceglany budynek wygląda jak dawniej. Jego wartość dostrzegł Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach, który 30 stycznia 2023 roku wpisał obiekt do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Wpis objął też historyczną aleję dojazdową.

Budynek pełnił funkcję dworca jeszcze do początku XXI wieku. Niestety zamknięto wtedy kasy i poczekalnie i gmach zaczął popadać w ruinę. W 2013 r. gminie Goczałkowice-Zdrój udało się przejąć od PKP budynek. Rok później ogłoszono przetarg na jego remont, w celu utworzenia w wyniszczonych murach dworca Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Prace realizowano w dwóch etapach, a całkowity koszt inwestycji wyniósł 3 mln zł. Część środków gmina pozyskała z Unii Europejskiej.

Otwarcie obiektu odbyło się w kwietniu 2016 r. W odnowionych pomieszczeniach Starego Dworca zlokalizowano poczekalnię dla podróżnych, Punkt Informacji Turystycznej, przechowalnię bagaży, wypożyczalnię sprzętu rekreacyjnego, mini bibliotekę, kącik dla maluchów oraz toalety. Ponadto, dla miłośników przyrody na zewnątrz, od strony peronów kolejowych zainstalowano lunety obserwacyjne. Na I piętrze podmiot zewnętrzny prowadzi Centrum Sztuki Zdrowia m.in. ze studiem jogi, można też wynająć apartament.

Rewitalizacja obiektu była na tyle udana, że w 2020 roku dworzec zdobył tytuł Dworca Roku. Jury przyznało nagrodę za: wzorową rewitalizację dziedzictwa architektury kolejowej, umiejętne dostosowanie do zmieniających się potrzeb w zakresie obsługi podróżnych, twórczą i społecznie korzystną adaptację dla publicznych funkcji, które w nowym wymiarze integrują dworzec z życiem gminy, odwagę władz samorządowych do realizowania niekonwencjonalnych pomysłów na kształtowanie przestrzeni dworcowej.

źródło: Urząd Gminy Goczałkowice-Zdrój, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Cegła | Metamorfoza | Renowacja | whiteMAD na Instagramie